Menu
TOPZINE.cz
Apetit

V džungli, v lese, v bažině i pod mořem, tam všude číhá Predátor omnibus, kniha třetí

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

9. 3. 2011

Jsou z jiné planety, ale na Zemi jsou jako doma. Lov je jejich zábavou, vášní i posedlostí. Ulovit kořist, nebo se stát obětí. Jiné východisko pro ně není. Bezejmenná rasa, kterou lidé ve strachu nazývají Predátoři. Již potřetí v komiksovém omnibusu a krev opět teče proudem.

Ilustrace na obálce, autor: Ogor Kordey

Nový omnibus představuje čtenáři celkem šest příběhů rozdělených na tři dlouhá a tři krátká díla, ve kterých se podíváme do různých koutů především amerického světa. Vždy nás bude provázet smrtící návštěvník z jiné planety, který všem předvede krvavé orgie, než se jej podaří zastavit.

První část Odpadlík postavil její autor Evan Dorkin na představě, že predátoři zase až tak jednotnou rasou nejsou a že se v jejich středu mohou nalézt i ne právě trpěné ovce. Na zběsilém útěku pak renegát přistane na Zemi, kam se jej vydá dopadnout i Predátor, policista, a jak už to tak bývá, lidé se do toho zamotají zcela automaticky.

Odpadlík má v sobě všechny ty známé a milované atributy příběhu, které má správný predátoří příběh mít. Děj se odehrává v lese, kde se zpočátku pohybuje jenom renegát a skupinka právníků hrajících paintball v rámci teambuildingu. Perfektní začátek komiksu, jenž spojuje vyprávění odborníka na masové vraždy s úvodní honičkou predátorů, vystřídá ultimátní vyvražďovačka, kde snad není stránka, na níž by někdo nezemřel.

Autor postupně zapojuje do hry jednotlivé strany – hodné komando odpadlíků ze CIA, CIA samotnou, jejichž velitel (jaká to náhoda) dříve velel i hlavním hrdinům. Ve výsledku se tedy na jednom místě střetávají čtyři těžce znepřátelené strany, které po sobě střílí na potkání a každá chce chytit ty ostatní. Tato část nenabídne nic nového, prostě jen kvalitně napsanou komiksovou akci sázející na dynamiku děje, krvavé scény a tu a tam nějakou tu drsnou hlášku z lidských úst či predátoří… čím oni to vlastně mluví?

Příbuzné a souseda si nevyberete
Příbuzný Jasona R. Lamba a Scotta Tolsona není tak monstrózně akční jako předchozí krvavá orgie a sází spíš na druhý aspekt predátořích příběhů, tedy na ojedinělé vraždy, které se vždy někomu připíšou a nikdo nevěří náhodným svědkům, kteří s hrůzou v očích neustále melou nesmysly, že to třeba rozhodně nebyl medvěd.

Autoři navíc do klasického příběhu (aby to zase nebylo takové klišé) montují historii hlavního hrdiny, která se projevuje v příběhové současnosti. Oživuje tak stereotyp někdo vraždí naše lidi, vezeme bouchačky a jdeme si to s ním vyřídit. Postupně gradující příběh vtahuje do víru drsných událostí všechny hlavní protagonisty, včetně šíleného zločince a fešné policistky. Kruh se pro hlavního, zpočátku pacifistického hrdinu uzavře a on ukáže, co v něm doopravdy dřímá. Závěrečný střet není zase tak krvavý a akční, ale o to více se v něm projeví napětí, které je umocněno tím, koho nechali autoři přežít a koho ne.

Mark Schultz ponořil své hrdiny pod mořskou hladinu, aby si to tam rozdali s Predátorem v novém a zcela neokoukaném prostředí. Peklo a horká voda, jak už bylo řečeno a název napovídá, se odehrává v místě, které se na prvním pohled skutečně nezdá jako ideální bojiště pro obě soupeřící strany. Přesto se ukáže, že jak mimozemský návštěvník, tak komando vojáků jdoucí jej ulovit se ve vodním živlu pohybuje s grácií. Autoři je pak stejně dopraví na suchý povrch podvodní jeskyně, aby se mohly naplno projevit predátoří schopností a jejich ultimátní technika.

Potápění může být nebezpečné pro všechny
Velice stísněný a drsný příběh používá k vyvolání napětí jednoduché techniky. Zásoby vzduchu se tenčí, k hladině je daleko a komando má jen omezený počet mužů, takže každá ztráta zabolí. Velice temná je i kresba Gena Colana, která dodává příběhu tu správně ponurou, dusnou a možná i trochu „mokrou“ atmosféru.

Zatímco velké příběhové kolosy zabírající podstatnou část knihy sázejí na drsný souboj, zbývající tři příběhy jsou vystavěny na jednoduchých, ale o to efektivnějších pointách. Jde spíše o hříčky, ve dvou případech i mrazivě humorné. Zvláštní recept a Stanování jsou založeny na ironickém konci, který čtenáře v klidu rozhodně nenechá. Zejména Zvláštní recept je v tomto ohledu asi nejlepší dílo z celé knihy, jelikož v sobě kombinuje prvky předchozích příběhů – zpočátku nic neříkající úvod, střet s Predátorem, vzpomínky na minulost, útěk, souboj a pak následuje pointa, která čtenáři vyrazí dech, jelikož se tím vysvětlí úvodní text, který tak okamžitě dostane úplně jiný nádech.

Stanování a poslední nezmíněné dílo Nejlítější dravec končí podobě elegantně a jejich přečtení je jakoby vydechnutí po krvavém sprintu předchozích povídek, které mají čtenáři napomoci v jeho trávení předchozího textu, jako digestiv po výborném obědě.

Když si to shrneme: ve třetím díle omnibusu máme ty úplně nejzákladnější prvky predátořího příběhu, které jsou zároveň ty úplně nejlepší. Autoři je používají s rozmyslem a zkušeností, takže každá část působí přirozeně, má svůj efekt a čtenář se u ní výborně pobaví. Pro milovníky predátorů je toto dílo jasná volba, jelikož nabízí přesnou porci napětí, krve, akce a zábavy, která se od takových příběhů očekává. Kdo však není skalní fanoušek, tomu může přijít tento komiks jako ne právě šťastné recyklovaní stejných témat, které již četl v předchozích dvou omnibusech. Přesto je však toto dílo velice kvalitní.

Název: Predátor omnibus III
Scénář: Evan Dorkin, Jason R. Lamb, Scott Tolson, Mark Schultz, Brian McDonald, Mike W. Barr, Steve Seagle
Kresba: Derek Thompson, Brian O’Connell, Roger Peterson, Gene Colan, Mitch Byrd, Scott Kolins, Duncan Rouleau
Překlad: Marek Barányi, Pavel Švanda
Počet stran: 344
Rozměry: 160 x 235 mm
Vydalo: BB/art a CREW, Praha 2010
Doporučená cena: 899 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V džungli, v lese, v bažině i pod mořem, tam všude číhá Predátor omnibus, kniha třetí