Menu
TOPZINE.cz
Apetit

V druhém díle komiksu 130 zjistíme, kteří jsou hodní, kteří zlí a kteří oškliví

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

17. 1. 2011

Debutová série Michala Nikkarina Menšíka jede dál a je čím dál tím lepší. Objeví se nové postavy, vyrýsují se staré a ty, které nevypadají dostatečně cool dostanou novou vizáž. Tedy téměř všichni.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Třiadvacetiletý komiksový scénárista, kreslíř a propagátor conversek Michal Nikkarin Menšík vyhupuje svůj komiks 130 ještě o kousek výše než v předchozím díle.

Od mysteriózních příběhů k akčním bitkám

Zatímco v první knize pojmenované 130: Odyssea se jednalo spíše o úvod do postapokalyptického světa a mysteriózní příhody hlavního hrdiny Boa, v pokračování nazvaném 130: Hodní, zlí a oškliví je svět už předem vykreslený, takže do něj může autor rovnou zasadit plnohodnotné příběhy. Sice je škoda, že se objevuje mnohem více akčních scén, ale vzhledem k tomu, že druhý díl má více stran, zbude místo i na hutnou atmosféru poválečného světa.

Právě ta atmosféra dělá z této (zatím dvojdílné) trilogie něco tak výjimečného. Nikkarin se sám považuje za nerda jak literárního, tak i herního a filmového, takže lze samozřejmě vycítit inspiraci klasikami žánru. Nejvíce zde na čtenáře dýchne styl starých dobrých Falloutů, které komiks připomíná i spoustou popkulturních odkazů, jež nutí přihlížejícího usmívat se takovým tím uspokojivým úsměvem, který jako by vypadl z bohnické léčebny.

Ustrašení, drsní a teplí

Psychologie a ztvárnění postav-to není zvládnuto úplně na jedničku. Samozřejmě jsou tu i postavy, které jsou vystihlé naprosto dokonale, např. Křižák, poutavý jak svým lehce tajemným charakterem, tak drsně houmlesáckou image. Pak hlavní postava Bo, nevýrazný zvídavý strašpytel. Věrný souputník trpaslík Kňch, kterého si snad každý zamiluje a které patří s Křižákem mezi nejlepší postavy v celé knize. Jedná se o roztomilou, sympatickou postavičku, která není tak bezmocná, jak se zdá.

Horší je ale postava Prince Antoineho, která je naopak převelice nesympatická a odpudivá. Ačkoli to má být krutopřísný drsňák, vypadá jako nehorázný buzerant, čemuž nepomáhá ani přihřáté jméno postavy. Jako by nestačil teplý anime účes a šikmé oči, navíc má na ramenou hvězdičky, což už jasně svědčí o tom, že s jeho orientací něco není v pořádku. Upřímně řečeno, je to tak odpudivá postava, že i já sám doufám, že v dalším díle zemře.

Ale každá z postav má už od začátku dáno to, jestli dobrá či zlá, a tak člověku bere tu krásu v čekání na chvíli, kdy někdo někomu bodne nůž do zad.

Celkově se jedná na české poměry o velmi nadprůměrný komiks, i přes nedostatky v odosobněných postavách, jejich čitelnosti a jisté unavenosti děje. Ale i kdyby byl děj nezajímavý, za Nikkarinovu nádhernou kresbu to stojí.

Název: 130: Hodní, zlí a oškliví
Scénář a kresba: Nikkarin
Počet stran: 128
Vazba: brožovaná
Rozměry: 190 x 250 mm
Vydal: Labyrint, Praha 2010
Doporučená cena: 225 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V druhém díle komiksu 130 zjistíme, kteří jsou hodní, kteří zlí a kteří oškliví