Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

V DOXu je první souborná výstava díla Karla Nepraše. Potrvá přes léto

Redakce

Redakce

19. 6. 2012

OBR: Karel Nepraš v DOXAž do konce září máte možnost navštívit výstavu výrazné osobnosti české umělecké scény minulého století Karla Nepraše. Výstava nesoucí jméno tohoto sochaře a výtvarníka právě odstartovala v prostorách Centra současného umění DOX.

OBR: Karel Nepraš v DOX

Nepraš při výrobě využívá netradiční materiály a techniky. Zdroj: DOX

Karel Nepraš nepoutá pozornost jen svým jménem, ale i originální tvorbou. Navzdory prvotním pokusům o uplatnění na poli malířství bylo jeho osudem právě sochařství. Sochy tvoří z netradičních materiálů jako je textil, dráty a nalezené materiály. Svými myšlenkovými pochody a jejich uměleckým zhmotněním se stal průkopníkem českého moderního umění.

Nepraš vystudoval pražskou AVU, kde byl od devadesátých let také profesorem. Výstava se koná de facto k desetiletému výročí jeho nedožitých osmdesátin. Poprvé se koná výstava, která by poskytla celkový pohled na jeho práci, bez níž si nelze představit české sochařství 2. poloviny 20. století.

Karel Nepraš

(1932 – 2002)

český výtvarník a sochař

1952 – 57 studium v sochařském ateliéru na AVU v Praze

1990 – 2002 profesorem pražské AVU

Výstava mapuje sochařská i grafická díla Karla Nepraše v kontextu doby, ve které vznikala. Představuje umělcova nejprestižnější díla, ale i méně známé či zcela neznámé kousky. Zároveň s výstavou vychází rozsáhlá monografie s podrobnou dokumentací a s texty mnoha autorů, kteří se nějakým způsobem zapojili do Neprašovy práce.

OBR: Karel Nepraš v DOX

Sochy měly často pohyblivé převody, aby byly jako živé.

Vaši pozornost si tato událost zaslouží proto, že Nepraš je přes své nesporné místo na naší umělecké scéně jedním z umělců, kterým zatím instituce nevěnovaly dostatečnou pozornost. Kurátorský tým připravoval výstavu s umělcovou rodinou, přáteli a odborníky na jeho dílo.

Hlavně s humorem

Nepraš nebyl však jen sochařem, ale do povědomí mnoha lidí vešel svým kresleným humorem. Právě kombinace kresleného humoru a sochařské vážnosti je pro něj specifická. Podle některých se svým humorem obrňoval vůči totalitnímu nátlaku tehdejší doby.

OBR: Karel Nepraš v DOX

Nepraš měl během socialismu zákaz vystavovat.

„Neprašovo dílo a jeho humor se rozvíjely od 50. let minulého století, tedy doby, kterou mladší nebo střední generace již nepamatují. Dnes, podobně jako za minulého režimu, většina lidí ztratila téměř veškerou naději a důvěru v politiky a politiku. Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli uskutečnit soubornou výstavu Karla Nepraše bylo, že jsme jaksi podvědomě doufali a doufáme, že humor, s nímž Nepraš reagoval na absurdity společnosti své doby, bude působit svou osvobozující silou i na dnešní generace,“ říká jeden z kurátorů výstavy, umělecký ředitel centra DOX Jaroslav Anděl.

Neprašova díla nalezneme v Národní galerii v Praze, ale také v Paříži a Washingtonu. Za přínos umělecké scéně a společnosti byl posmrtně vyznamenán prezidentem ČR.

Karel Nepraš

Centrum současného umění DOX

8. 6. – 1. 10. 2012

Kurátoři: Jaroslav Anděl, Leoš Válka

Otevírací doba:

Po: 10.00 – 18.00 h
Út: zavřeno
St – Pá: 11.00 – 19.00 h
So – Ne: 10.00 – 18.00 h

Vstupné: 180 Kč/90 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V DOXu je první souborná výstava díla Karla Nepraše. Potrvá přes léto