Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

V Dobře placené procházce za vším stojí milión

dobre-placena prochazkaRozpadající se manželství Uliho a Vanilky zachrání před krachem telegram od tety z Liverpoolu. Šek pro jejich dosud nenarozené dítě je přivede k úmyslu, že na miminu zapracují a tím je cesta k miliónu otevřená!

Dobře placená procházka. Zdroj: www.klicperovodivadlo.cz

Dobře placená procházka. Zdroj: www.klicperovodivadlo.cz

Zábavný a excelentní muzikál Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra září od prosince v Klicperově divadle v Hradci Králové. Tamější divadelníci nastudovali hru k loňským padesátinám Semaforu, aby vzdali hold velkolepému uměleckému dílu proslulých autorů.

Vznikla zdařilá a kompletní jazzová opera s kvalitním hereckým obsazením, hudbou a perfektní úpravou scény. Dobře placená procházka je uvolněné, oddychové dílo, které nejednoho diváka nadchne a rozsvítí mu úsměv na tváři. Vždyť přeci každý zná semaforské hity a zpívá s herci. Například písně Jsi ta nejkrásnější krajina, co znám a Rekomando blues od pošťáka v podání Dušana Hřebíčka. „Dušan je rozený Listonoš, ten na zkoušky chodí s jasem v očích a to je radost,“ řekl režisér inscenace Radek Balaž. A má pravdu, Dušanu Hřebíčkovi role sedí. Smekám před jeho hereckým uměním a smyslem pro detail. Sportovní nasazení a vyvážená humorná komika dodává postavě na síle a charakteru.

Teta z Liverpoolu, Zdroj: www.klicperovodivadlo.cz

Teta z Liverpoolu, Zdroj: www.klicperovodivadlo.cz

Celým jazzovým představením se prolíná živá hudba členů hradecké Filharmonie. Zpoza rohu, kde jsou schovaní, se sem tam objeví i sbor, který hlavní představitele doprovází. Úchvatné v něm jsou pošťačky v podání Tomáše Lněničky, Jakuba Tvrdíka a Miroslava Zavičáře, kteří zahrají i andělské posly, co vyvstanou na mysli Vanilce a Ulimu při pomyšlení na milión liber. Přicupitají na pódium v bílých hábitech a místo křídel mávají sto librovými bankovkami s britskou královnou!

A advokát? Role advokáta je velice specifická a těžká. Radek Balaž k tomu řekl: „David Smečka to má možná nejtěžší ze všech, advokát je role, kterou si Šlitr napsal sám pro sebe. Jeho party jsou plné různých hudebních vychytávek, fórků a akcentů.“ Už od svého příchodu na jeviště musí zvládnout několik úkolů. Tahá z kapes elektrické piano, aby Vanilce zahrál, najde tam i cédéčko a pustí do rádia, aby zazpíval, má tam i růže, protože chce na Vanilku zapůsobit. Dělá všechno proto, aby Vanilka dala přednost jemu a Uliho opustila, ona ale odmítá.

Dobře placená procházka, Zdroj: www.klicperovodivadlo.cz

Dobře placená procházka, Zdroj: www.klicperovodivadlo.cz

I teta Brockfellerová v podání Martiny Novákové je fenomenální. Entrée na jeviště promění v kabaretní show a ukáže se všem v plné kráse a lesku, jako pravá milionářka!

Jak to ale skončí? Od premiéry v roce 1965 existuje mnoho verzí. I ve filmu Miloše Formana je použita jedna z nich. A co v hradeckém divadle? Konec nezná mezí. Advokát skončí s rozpůleným tělem, pošťák vystoupá jako Superman na hvězdné nebe. A jak dopadnou teta, Vanilka a Uli? Jen jeden z nich přežije…

Dobře placená procházka

Klicperovo divadlo v Hradci Králové

Režie: Radek Balaž

Obsazení: Jan Sklenář, Eva Kratochvílová/Dagmar Zázvůrková, Martina Nováková, David Smečka, Dušan Hřebíček, Tomáš Lněnička, Miroslav Zavičář, Jakub Tvrdík, Dagmar Navrátilová, Daniela Kábrtová, Barbora Šulcová, Markéta Kučová, Tereza Vodochodská, Irena Mázlová

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Dobře placené procházce za vším stojí milión