Menu
TOPZINE.cz
Nákupy a nakupování

V době finanční krize vzpomínáme na černý čtvrtek pro Wall Street, černý pátek pro zbytek světa

Vlastimil Blažek

Vlastimil Blažek

27. 6. 2010

Je to už více než osmdesát let, kdy Wall Street zachvátila panika a lidé začali bezhlavě a za každou cenu prodávat své akcie ze strachu, že už dále neporostou. To neotřáslo pouze Spojenými státy, ale prakticky celým světem.

London Herald, Zdroj: pictures.com

London Herald, Zdroj: pictures.com

Vše začalo ve čtvrtek 29. října 1929. Prodejci akcií se tlačili na Wall Street v takových davech, že obchodování muselo být dokonce několikrát přerušeno. Jenže kupujících bylo méně něž těch, kteří se akcií zbavovali. Proto šla jejich hodnota stále dolů. Černý čtvrtek tak smetl ze stolu přes jedenáct miliard dolarů.

Spousta Američanů v tu chvíli přišlo o všechen svůj majetek. Leckdy si totiž na koupi akcií půjčili a nyní neměli úvěry z čeho splácet. Tím se dostávaly do problémů i banky a řada z nich zkrachovala. Krize se během okamžiků rozprostřela po celých Spojených státech a následně v zahraničí.

Černé pondělí přineslo pokles akcií o třináct procent a černé úterý o dalších dvanáct. Bankéři navýšili úrokové míry a poskytování úvěrů bylo v tu chvíli téměř nedostupné, což růstu ekonomiky více škodilo.

Příklady propadu akcií na burze Wall Street 1929 – 1932

Radio Corporation of America (RCA): ze 101,00 $ na 2,50 $

General Electric (GE): z 396,25 $ na 8,50 $

Burzovní index Dow Jones Industrial Average se vzpamatoval až roku 1954

A najednou bylo málo peněz v oběhu. Lidé neutráceli, protože nevydělávali. Ekonomika dusila sama sebe. I přes to na Silvestra toho roku předpovídal prezident Hoover, že za dva měsíce budou státy z nejhoršího pryč. Jenže ani o tři roky později nebylo nejlépe.

Hodnota vlastnictví Američanů klesla za tu dobu o 134 miliard dolarů, zkrachovalo přes osmdesát tisíc firem a zaniklo na devět milionů účtů v bankách, u kterých lidé ztratili více než tři miliardy dolarů. Nezaměstnaní stáli fronty na polévku, z uhlazených bankéřů se stali trhani, lidé, kteří do akcií vložili celé své jmění, páchali sebevraždy.

Nezaměstnaní ve frontě na polévku, Zdroj: photobucket.com

Nezaměstnaní ve frontě na polévku, Zdroj: photobucket.com

O své peníze přišel dokonce i tehdejší britský ministr financí Winston Churchill. Obrovská hospodářská krize třicátých let byla na obzoru.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V době finanční krize vzpomínáme na černý čtvrtek pro Wall Street, černý pátek pro zbytek světa