Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

V Divadle Na zábradlí ví, jak je snadné stát se bezdomovcem

Aneta Filipová

Aneta Filipová

20. 9. 2011

FOTO: Zkouška inscenace Domov můj, DNz

Pražské Divadlo Na zábradlí začíná novou sezónu světově. Pro diváky chystá pět nových titulů, z nichž čtyři budou ve světové premiéře a v duchu motta celé sezóny zahájí 21. října premiérou hry Domov můj.

FOTO: Zkouška inscenace Domov můj, DNz

V inscenaci uvidíte svérázného Pavla Lišku jako bezdomovce Edu Zdroj: Igor Chmela, DNz

Název nové sezóny Čí je to město? je inspirovaný stejnojmennou výstavou, která proběhla v Karlin studios letos v březnu a zabývala se urbanizací Prahy, pasivitou veřejnosti či neprůhledností prodejů pozemků developerům.

„V Divadle Na zábradlí chceme na tato témata navázat, ale obecněji a v širších souvislostech. Město – jako místo spolužití různých skupin lidí, různých osudů a různých životních příběhů. Město jako domov, který má vizi,“ uvedl umělecký šéf David Czesany.

Jako první premiéru sezóny uvede divadlo 21. října v 19 hodin novou hru Jiřího Pokorného Domov můj v režii Davida Czesanyho. První diváky však divadlo přivítalo už 12. září na repríze hry Miroslava Bambuška Česká válka.

V komedii Domov můj, která je o tom, jak se snadné stát se bezdomovcem, o sociální inteligenci a o cestě ze hřbitova, přes luxusní hotel zpátky na hřbitov, uvidíte Zdenu Hadrbolcovou nebo oblíbeného Pavla Lišku.

Do konce roku uvede ještě Divadlo Na zábradlí inscenaci Kolonie vzniklou na motivy textů Grahama Greena. Příběh volně inspirovaný neblahým osudem kolonie Buďánka v Praze bude režírovat jeho autorka Lucie Ferenzová.

Čtěte také: V Plzni začíná 19. ročník festivalu DIVADLO

Na začátku nového roku divadlo uvede v duchu motta celé sezóny Havlovu Asanaci v režii Davida Czesanyho. Dramaturgie plánuje uvedení příběhu skupiny architektů připravujících výstavbu panelového sídliště na 13. ledna.

Na jaře se Na zábradlí pustí do diskuze o médiích v každodenním životě prostřednictvím inscenace s názvem Denně režiséra Jana Nebeského. Divadelní text hry vznikne v průběhu zkoušení a bude inspirován českým tiskem.

FOTO: Zkouška inscenace Domov můj, DNz

Oblíbenou Zdenu Hadrbolcovou můžete vidět v nováckém seriálu Ulice Zdroj: Igor Chmela, DNz

Jako poslední a opět světová premiéra se v květnu představí Cantos Ezry Pounda, autora po válce dlouho vězněného za kolaboraci s fašismem.

Scénická báseň v režii Miroslava Bambuška se vypořádává s Poundovými texty, ve kterých se ambice stvořit nový epos lidstva přemění na obdivování fašismu. V adaptaci uvidíte Petra Čtvrtníčka nebo Igora Chmelu, známého také z pořadu Partička.

Napsali jsme také: Na zábradlí hostili inscenaci o herectví

Divadlo navíc chystá i pestrý doprovodný program. Sérii výstav o Praze z rukou českých fotografů zahájí v Café Baru Divadla Na zábradlí člen hereckého souboru Igor Chmela, který mimo jiné fotografuje i unikátní camerou obscurou vyrobenou z krabičky od sirek.

Pravidelně také budou probíhat setkání diváků s významnými osobnostmi, které zprostředkují svůj pohled na proměny pražské čtvrti, ve které vyrostli. Prvním hostem bude již 24. září architekt David Vávra, o měsíc později se mohou zájemci setkat s kontroverzním Davidem Černým.

Divadlo Na zábradlí

21. říjen, 19:00 Jiří Pokorný: Domov můj

18. listopad Graham Greene, Lucie Ferencová: Kolonie

13. leden Václav Havel: Asanace

9. březen Denně (text vzniklý na motivy obsahu denního tisku)

18. květen Ezra Pound: Cantos

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Divadle Na zábradlí ví, jak je snadné stát se bezdomovcem