Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

V dějinách spodního prádla figurovala nahota a krajka!

Spodní prádlo. Naprosto běžná součást našeho šatníku. Každé ráno se soukáme do kalhotek, každé ráno po nich šmátráme v šuplících. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, kde se toto oblečení pod oblečení vlastně vzalo a komu vděčíme za jeho dnešní podobu? Zřejmě ne.  Je tedy čas v duchu poděkovat evoluci, díky které nemusíme pod džíny nosit bederní roušku.

Foto: Pavel Srb, Topzine.cz

Nahota je přirozená

Jeskyně. Tlupa neandrtálců přichází s kořistí k ženám. Všichni jsou nazí – a nikomu to nevadí, nikdo nemá námitek.  Oslava nahoty pokračuje také ve starém Egyptě. Lidé většinou chodí polonazí.  Je zde horké podnebí, lidé těžce pracují, stud za své tělo je tedy rozhodně netrápí. Ženy dokonce obtěžuje nutnost nošení bederních roušek, které naštěstí užívají jen v době menstruace nebo v případě extrémní zimy.

Římským ženám prsa překážejí!

První spodní prádlo se objevuje v období Antiky. Antické dívky zkrátka dokážou využít užitečných věcí, a tak není divu, že pod množstvím tunik, kterými jsou vybaveny, vykoukne na svět jakési praprádlo. Tedy spodní prádlo? Kus látky omotaný kolem prsou a jakási spodní rouška. Původním smyslem však nebylo krytí poprsí nebo pánve, Římanky se snažily o co největší zploštění hrudníku, který jim za normálních okolností poněkud překážel při rozsáhlých sportovních aktivitách.

Co bylo dřív – kalhoty nebo spodky?

Skutečnou revoluci v nošení spodního prádla výrazně podpořil barbarský vynález kalhot. Kalhoty byly vynálezem ryze praktickým především pro muže – jezdce. Byly volné a jednoduchého střihu, skvěle chránily před zimou a při jízdě na koni byly neocenitelné. Nebo minimálně byly praktičtější než množství tunik z dílny Římanů.

Foto: Pavel Srb, Topzine.cz

A jsou to právě kalhoty, kterým vděčíme za vznik spodek. Tedy v té době ještě látky omotané kolem boků a podvinuté mezi nohama. Revoluci prožije mužské spodní prádlo až ve vrcholném středověku, kdy se (díky bohatým mužům) konečně látka začíná přešívat dle tělesných proporcí. Později do módy přicházejí obtažené punčochy a objevuje se velmi praktický … poklopec. Zde však vývoj trenek nekončí, jejich délka bude během století kolísat a jen tak se neustálí.

Košile a košilky

Dvanácté století. Ženy jsou vzdělávány především v pracích ručních – v šití, předení a vyšívání. Spodní košilky tedy vznikají především jako dílko v obyčejných domácnostech. Lněné košilky bývají dlouhé do půli lýtek (i delší) a jejich střih kopíruje svrchní část oděvu. Dokonce dlouho přežívají i pod krásnými zdobenými a pracně šitými šaty konce středověku.

Během 16. a hlavně v 17. století se objevuje zvláštní ozdobný prvek, bez kterého si dnes spodní prádlo – tak nějak – nedokážeme představit. Krajka! Svého vrcholu však nedosahuje díky spodnímu prádlu, jaké známe dnes. Tím, kdo krajku přivedl na svět, je prach obyčejná košile. Přesně ta košile, jež se stala kratší verzí dřívějších středověkých košilek a jež byla v pozdním středověku bohatě zdobena právě tímto materiálem.

Korzety a vosí pasy na francouzském dvoře

Víte, proč košile expandují do šatníků žen? To díky korzetům, za jejichž rozšíření může hlavně manželka francouzského krále Jindřicha II., královna Kateřina Medicejská. V první vlně korzet nemá být prvkem podněcujícím erotické fantazie, právě naopak! Kateřina nestojí o konkurenci, a proto eliminuje na svém dvoře dívky s bujným poprsím. Není proto divu, že velmi záhy se po Paříži producírují nadměrně vychrtlé dívky s vosími pasy.

Foto: Pavel Srb, Topzine.cz

Spodní prádlo jako běžná součást oblečení? Ale kdepak!

Ačkoliv by se mohlo zdát, že čím více se blížíme našemu století, tím více se rozmáhá nošení spodního prádla, opak je pravdou. Ještě v 18. a v první polovině 19. století se dámy vyhýbají nošení tohoto obtížného kousku oblečení. V Anglii dokonce platí jakési nepsané pravidlo, které dámám zakazuje rozšafný způsob sezení a přikazuje kolena pevně semknutá k sobě.  A co teprve u nás! V českých poměrech není zvykem nosit prádlo ještě v 17. století, některé ženy si dokonce stěžují na oplodnění během tance zvaného vrták, při kterém se k sobě tanečníci dostávají tak blízko, že dochází k nechtěným početím.

Kalhotky vynese na světlo kankán

Kalhotky na světlo světa vynáší až svět pařížských kankánových tanečnic, které je zkracují zhruba na úroveň dnešních trenýrek, aby tak mohly vyniknout oblé tvary, na které lákají pány všech společenských vrstev. A těm očividně podobnost s dnešním mužským spodním prádlem příliš nevadí. Hlavně že je na co koukat!

První podprsenku navrhuje muž

V druhé polovině 19. století přichází první pokus o tvorbu toho, čemu dnes říkáme podprsenka. Otcem myšlenky se stal jistý Luman Chapman, jeho nápad zkrátit korzet na únosnou míru však u žen nevyvolá kýžený ohlas. Je totiž znát, že první podprsenka je dílem muže – je nepohodlná a ženy si při jejím nošení stěžují na nepříliš velký komfort. I přesto všechno Chapmanův návrh přejímá více než dva tisíce dalších badatelů.  Některému z nich možná vděčíme za tu dnešní, co myslíte, dámy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V dějinách spodního prádla figurovala nahota a krajka!