V Datongu stavějí novou knihovnu. Dominovat jí bude knižní schodiště

Moderní městská knihovna s originálním, ale prakticky řešeným interiérem: to je sen snad každého náruživého čtenáře. Již brzy se jí dočkají obyvatelé čínského Datongu; staví ji tu Preston Scott Cohen.

Čtyři šroubovitě se stáčející poschodí plná svazků světových spisovatelských velikánů, zahalená do elegantní blýskavé fasády. Tak by se asi nová knihovna v Datongu dala charakterizovat, alespoň tedy do budoucna. Její výstavba byla právě zahájena. Architektonickou třešinkou na dortu pak bude prvek, který Cohen nazývá knižním schodištěm: to spojuje všechna čtyři patra dohromady.

Zároveň by měla čtenářům nabídnout dostatek prostoru pro klidné studium. To jim poskytnou jak světlé a vzdušné vnitřní prostory, tak nádvoří se zahradou. K dispozici bude i galerie, aula, učebny a několik salónků pro neformální posezení.

Preston Scott Cohen v současné době žije v Bostonu, knihovna v Datongu už je ale jeho několikátým čínským projektem: v minulých letech navrhl třeba divadlo v Nanjingu. Mezi jeho další práce patří například muzeum umění v Tel Avivu; fotogalerii jeho staveb najdete na jeho oficiálních stránkách.

V Datongu stavějí novou knihovnu. Dominovat jí bude knižní schodiště
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*