Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

V Číně vyroste luxusní centrum pro kulturu. Bude mít tvar leknínů

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

4. 4. 2013

FOTO:changsha_nahledDivadlo, muzeum umění a nejmodernější architektura: to jsou pojmy spojené s odvážným návrhem kulturního centra společnosti Zaha Hadid. Vyroste na břehu jezera v čínském městě Changsha.

FOTO: changsha1

Kulturní centrum Changsha Meixihu. Zdroj: zaha-hadid.com

Ambiciózní projekt s názvem Changsha Meixihu Culture and Art Centre rozjela slavná architektonická firma loni v říjnu. Budovy ve tvaru leknínu nabídnou návštěvníkům luxusní divadlo o 1 800 místech, muzeum současného umění a další, všestranně využitelné prostory. Všechna křídla budou vzájemně propojena soustavou trávníčků, teras a chodníků.

Divadlo, které má komplexu dominovat, nasadí laťku světových standardů hodně vysoko. Očekává se, že bude hostit nejváženější VIP osobnosti jak v pozici hostů, tak účinkujících; pro všechny bude připraveno prvotřídní zázemí. Vedlejší budova muzea se má skládat z centrálního atria, které se rozběhne do tří výstavních sálů ve tvaru okvětních lístků. Počítá se i s podmínkami pro venkovní expozice.

FOTO: changsha

Interiér Changsha Meixihu. Zdroj: zaha-hadid.com

Třetí budova s kapacitou 500 míst nabídne menší prostory pro divadelní a další představení.

Samozřejmostí musí být také doplňkové vyžití pro návštěvníky, přímo v komplexu budou moci navštívit i množství obchodů nebo restaurací. Pro snadnější přístup budou vystavěny dva mosty pro pěší, které organickou novostavbu spojí s nedalekým ostrovem Festival Island.

Changsha je jedním z velmi rychle se rozvíjejících čínských měst. Plány do budoucna zahrnují stavbu s proměnlivým tvarem po vzoru Transformers nebo pokoření dosavadní nejvyšší budovy světa. Další velkolepé projekty ostatně plánuje i společnost Zaha Hadid; práci má kromě Číny zadanou v Bratislavě nebo Bělehradu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Číně vyroste luxusní centrum pro kulturu. Bude mít tvar leknínů