V Číně postaví umělý ostrov. V jeho bílých dunách vznikne muzeum umění

FOTO: umely_ostrov2

Umělý ostrov s přístupem přes most poskytne nové prostory pro vznik muzea na čínském ostrově Pingtan. Tři bílé duny budou protkány systémem jeskyní s galeriemi a dalšími veřejnými plochami.

Návrh vzešel z dílny architektonického studia MAD, které sídlí v Pekingu. Ostrov mají tvořit tři pahorky bílého betonu; vzájemně propojené mezi sebou. Vně i uvnitř mají nejdříve vzniknout veřejná relaxační prostranství, v další fázi vnitřní jeskyně zaplní galerie.

Materiál na stavbu hodlají architekti nechat promísit s místním pískem a skořápkami, aby získal hrubou, zrnitou strukturu.

Nejprve muzeum, časem celé město

Pingtanské muzeum umění se tak s výstavní plochou okolo 40 tisíc čtverečních metrů stane největším soukromě vystavěným muzeem na území Číny. Vystavována budou především díla čínských umělců.

Ve vzdálenější budoucnosti má být podobným způsobem na moři vybudováno celé ostrovní město; muzeum by stálo v jeho centru.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Štěpánka Tupá

Narodila se v květnu 1991, nyní studuje žurnalistiku a anglickou filologii na FF UP v Olomouci. Do redakce TOPZINE.cz nastoupila v lednu 2013, píše do rubriky Umění, architektura a design.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*