Menu
TOPZINE.cz
Cestování

V Česku stále klesá zájem o ubytovací zařízení. Luxusní hotely snížily ceny!

Eva Chytková

Eva Chytková

2. 3. 2011

První letošní analýza loňského roku ukázala menší zájem o ubytovací zařízení než předloni. Luxusní hotely proto musely snížit svoje ceny na historické minimum. To bohužel poškodilo i ostatní ubytovací zařízení u nás.

FOTO: Hotel Prague Hilton

Hotel Prague Hilton, Zdroj: archiv Hilton Prague

I když statistiky za rok 2010 ukazují více hostů v 5* hotelech o 17 % a ve 4* hotelech o 15 %, důvod je jiný. Ty nejluxusnější hotely musely kvůli klesajícímu zájmu lidí o ubytování snížit ceny tak hluboko, že se staly dostupnější širším vrstvám.

Tato snížení napomohla tomu, že cena ubytování se přiblížila těm v obyčejnějších a méně hvězdičkových hotelech. Ty už nemohou jít s cenou níže, protože by nebyly výdělečné. Proto v průměru klesl počet hostů v hotelech pod 3*, penzionech a kempech.

Daleko za západoevropským standardem

Pro srovnání: pražské 4* hotely měly cenu dvoulůžkového pokoje na jednu noc 600 korun i se snídaní, což je o polovinu méně než na západě. To znamená, že hotely v Praze dosáhly průměrné vytíženosti, ale tržby byly skoro nulové. Tento problém zapříčinil další vážnou věc – nové projekty na stavby hotelů se neuskutečnily. Jedině cestovní kanceláře toto negativum vítají, protože mohou turistům nabídnout zajímavé zájezdy.

Ubytování v číslech

  • V ČR je celkem 7 557 ubytovacích zařízení, z toho 3* hotelů je 1 125, 4* hotelů je 425 a 5* hotelů je 46
  • V Praze je 653 ubytovacích zařízení, z toho 3* hotelů je 193, 4* hotelů je 163 a 5* hotelů je 37
  • Česká republika má v současnosti v ubytovacích zařízeních 181 026 pokojů se 463 087 lůžky, z toho v Praze je 38 646 pokojů s 83 132 lůžky.

Kam situace s českou turistikou dospěje, je na pováženou. ČR totiž často platí za problémovou destinaci. Nejčastěji kvůli kapsářství, taxikářům a směnárnám. To znamená, že se naše země často cenově podbízí, aby vůbec přilákala zájemce. Dalším problémem je struktura turistů – ti, co jsou schopni zaplatit, se do ČR opakovaně nevrací, naopak narůstá vrstva nesolventních návštěvníků.

Informace poskytla AČCKA – Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Česku stále klesá zájem o ubytovací zařízení. Luxusní hotely snížily ceny!