Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

V Česku se draží první NFT dílo. Výtěžek půjde na dobrou věc

Markéta Pešková

Markéta Pešková

21. 7. 2021

Dnes v 17 hodin byla v pražském klubu Swim zahájena první aukce NFT díla v ČR. Na adrese maestropiece.cz bude probíhat 14 dní a výtěžek z ní má být věnován na dobročinné účely. Autorem digitálního hamburgeru je český grafik a fotograf Tomáš Břínek alias TMBK.

Tomáš Břínek vytvořil pro McDonald’s unikátní digitální koláž na téma Maestro burger

„Byla to nšjaká výzva, něco nového. Zajímalo mě, co to vlastně je, chtěl jsem na to přijít,” popsal svou zkušenost z tvorby v digitálním světě umělec. Výtěžek za jeho dílo  bude věnován prostřednictvím nadačního fondu na pomoc rodinám dlouhodobě vážně nemocných dětí.

Co je to NFT?

Zkratka NFT pochází z anglického „non-fungible token“, což lze do češtiny přeložit jako „nezaměnitelný token“. Jedná se o zabezpečený záznam představující část digitálního média, který se stal v poslední době fenoménem mezi nadšenci do kryptoměn. Záznam je totiž založený většinou na blockchainu Ethereum.

Do aukce o dílo Tomáše Břínka se také přihazuje Ethereem za pomocí propojení se svou kryptopeněženkou. Příhoz se propíše do aukce na základě výše poplatku, dle organizátorů události může příhoz kryptoměnou být vidět v rozmezí od 10 sekund do 15 minut.

“Mě principiálně nyní zajímají příběhové věci, kdo ho vytvořil, jaký umělec a podobně,” říká český youtuber, technologický nadšenec a majitel několika NFT Petr Mára, který na zahájení nemohl chybět.

Aukce obřího hamburgeru je první událostí svého charakteru odehrávající se přímo v ČR, ačkoliv s prodejem NFT díla má již zkušenosti i český umělec Jan Kaláb. Ten letos v dubnu během jednodenní aukce na platformě KnowOrigin prodal svůj počin za 11,80 etherea (tou dobou něco přes půl milionu korun).

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

V Česku se draží první NFT dílo. Výtěžek půjde na dobrou věc