Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

V Českém Krumlově zažijete obuvnickou extázi

FOTO: Červená lodičkaNěkteří lidé se domnívají, že móda není umění. Takovým lidem by ministerstvo kultury mělo zařídit povinnou výpravu do Českého Krumlova na unikátní výstavu bot v Egon Schiele Art Centru.

FOTO: Červená lodička

Historie na podpatku, Zdroj: schieleartcentrum.cz

Většinu republiky o Velikonocích zajímala vajíčka a pomlázka, já se vypravila do Českého Krumlova a sháněla se po botách. Proč? 21. dubna byla v galerii Schiele otevřená výstava některých kusů ze sbírky kanadského Baťova muzea, několika kusů z jedné z největších sbírek bot na celém světě. Tam jsem nemohla chybět.

Kdo to v jižních Čechách trochu zná, ví, že galerie Egona Schieleho je jedním z nejmodernějších historických prostor v České republice. Není tedy divu, že se jindy velmi opatrná zakladatelka této sbírky paní Sonja Ingrid Baťa nebála svůj poklad propůjčit. Obutí je věnováno celé tmavé podkroví, osvětlené jen měkkým zlatým světlem, které dělá svatozář nádherným exponátům.

FOTO: Exponáty Baťova muzea v Torontu

Exponáty Baťova muzea v Torontu, Zdroj: batashoemuseum.ca

Jak už název výstavy Vrcholy módy: Historie na podpatku napovídá, k vidění jsou hlavně dámské boty. Mezi největší lákadla patří dřevěné koturny z Benátek z poloviny 16. století, které jsou zároveň nejstarším exponátem sbírky, nebo dámské šněrovací vysoké společenské boty z konce století devatenáctého. Nebyly to však historické kusy, které mě nejvíce uchvátily (v jistých chvílích se dalo mluvit i o dojetí), ani flitrované boty, brikety na obrovské platformě, které dříve patřily Eltonu Johnovi. Nebyly to ani proslulé zlaté manolky z jemné kozí kůže. Co mě opravdu oslovilo, byly společenské boty z poloviny minulého století, z doby zlaté éry Hollywoodu a glamour.

Tyto vcelku jednoduché lodičky jsou speciální svou éterickou něžností a destilovanou ženskostí v podobě ladně vytvarovaných tenkých, vysokých podpatků, jemných špiček a těch nejkvalitnějších materiálů, jako je satén, štras, hedvábí a jemná kůže.

Pro mě osobně byla výstava nejvýznamnějším kulturním zážitkem měsíce, módní událostí příštího půl roku a obuvnickým dobrodružstvím, které v našem kraji neuvidíte příštích padesát let. Čas máte až do 30. října, tak si boty nenechte utéct!

Vrcholy módy: Historie na podpatku

Egon Schiele Art Centrum, Český Krumlov

21. dubna – 30. října 2011

Otevřeno denně: 10:00 – 18:00 hod.

Vstupné: 120 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Českém Krumlově zažijete obuvnickou extázi