Menu
TOPZINE.cz
Apetit

V české módě stále chybí individualita, tvrdí Josef Klír

Redakce

Redakce

4. 12. 2010

FOTO: Josef Klír portrétOblékat se v obchodech s konfekcí je sice jednoduché a málo nákladné, ale na druhé straně trochu nudné a masové. Objevte s námi modely nadějných českých návrhářů a najděte oblečení, kterým se vám podaří dokonale vyjádřit svou osobnost. O to v módě přece jde.

FOTO: Josef Klír portrét

Portrét Josefa Klíra, Zdroj: archív Josefa Klíra

Josef Klír je určitě jeden z nejvýraznějších českých návrhářů a také nejúspěšnější. Pro extravaganci jeho modelů i jeho samotného se mu přezdívá „český John Galliano“ a za svou lásku ke korzetovým šatům si zase vysloužil přezdívku „král korzetů“.

Vystudoval střední průmyslovou školu textilní v Liberci a stal se vítězem soutěže Mladý módní tvůrce. Tím odstartovala jeho stále úspěšnější kariéra. Mezi celebritami s ním jako první začala spolupracovat Iveta Bartošová a brzy se přidaly další, jako třeba Lucie Bílá, Leona Machálková nebo Tereza Černochová.

FOTO: Modely z přehlídky Josefa Klíra

Modely z 11. autorské přehlídky Josefa Klíra, Zdroj: archív Josefa Klíra

Oblékal skupiny Black Milk a Support Lesbiens i finalistky Miss České republiky a Miss Universe Slovenské republiky. Od roku 2007 také obléká finalistky soutěže Pretty Woman.

„Osobností je pro mne každý jeden zákazník, kterému se snažím maximálně splnit jeho sny. Nemám konkrétní osobu, jméno, které toužím obléct. Kdybych ale měl možnost vidět naživo haute couture přehlídku Diora anebo J. P. Gaultiera, určitě bych nepohrdl,“ říká Josef Klír.

FOTO: Modely Josefa Klíra

Modely z 11. autorské přehlídky Josefa Klíra

Dvakrát získal titul Návrhář roku v soutěži Svatební šaty. Jako zatím jedinému českému návrháři se mu v roce 2006 podařilo prezentovat svou kolekci v rámci týdne módy v New Yorku. S výsledkem mohl být naprosto spokojen, Američanky usilovaly o jeho modely hned po skončení přehlídky.

FOTO: Modely Josefa Klíra

Modely z 11. autorské přehlídky Josefa Klíra

Od roku 1999 má v Praze vlastní ateliér, kde vzniká jeho značka Josef Klír definitely in! Šaty, které navrhuje, jsou velmi extravagantní, barevné a z luxusních materiálů. Pro jeho modely jsou charakteristické dlouhé sukně nabrané do záhybů a hlavně precizní zpracování. A jak již bylo řečeno, jeho nejoblíbenějším prvkem je korzet.

„V české módě pořád chybí individualita… Když se podívám kolem sebe, vidím jen černou a šedou. Lidé se bojí barev, bojí se kombinovat jednotlivé kousky ze svého šatníku. To se snažím naučit své zákazníky… Kombinaci jednotlivých modelů, které mají ode mě,“ říká Josef Klír.

FOTO: Modely Josefa Klíra

Modely z 11. autorské přehlídky Josefa Klíra

Jedinečnost svých modelů podtrhuje i osobitou a extravagantní prezentací, a to jak na fotografiích, tak na přehlídkách, které jsou vždy do detailu propracovanou show. Kromě společenských a svatebních šatů, které mohou být pro někoho přece jen příliš, navrhuje pod označením JKJ i džínovou módu, doplňky a kolekci spodního prádla i plavek Tricoline.

„Inspiraci pro tvorbu hledám v každodenním životě, všude kolem sebe. Pak v umění, historii, hudbě… Tvůrčí proces je různý… Někdy mi model vzniká přímo pod rukama, když ho aranžuji, ale někdy tomu, aby se začalo na modelu pracovat, předchází nakreslený návrh. Záleží na tom, co v daný moment tvořím. Některé návrhy realizuji hned, ale k některým nákresům se vracím až po delší době, i po několika letech,“ říká Josef Klír.

FOTO: Modely Josefa Klíra

Modely z 11. autorské přehlídky Josefa Klíra

Kromě samotného oblečení se podílel i na mnoha dalších zajímavých projektech. Pod značkou Josef Klír home design navrhl například vlastní řadu porcelánu. V roce 2009 navrhl pro značku PRIM tři modely exkluzivních dámských a pánských hodinek prodávané pod označením PRIM by Josef Klír.

V letošním roce navrhl ve spolupráci s JK invest svou řadu dioptrických obrouček Josef Klír eyewear. Spolupracoval ale třeba i s Coca-Colou, která si jej vybrala jako zástupce České republiky pro navržení designu lahví u příležitosti Expedice 206.

FOTO: Modely Josefa Klíra

Modely z 11. autorské přehlídky Josefa Klíra

Jak je vidět, Josef Klír je všestranný umělec a návrhář, což ostatně jen potvrzuje jeho poslední spolupráce. Provádí totiž kompletní design nového music klubu, který vzniká v historických prostorách hradu Kotnov v Táboře.

Mezi jeho oblíbené návrháře patří Galliano, Gaultier a Alexander McQueen, ale nejčastěji ho prý uvidíte v džínách a triku, jak nám sám prozradil.

FOTO: Modely Josefa Klíra

Modely z 11. autorské přehlídky Josefa Klíra

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V české módě stále chybí individualita, tvrdí Josef Klír