Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

V Budapešti vyroste obří Rubikova kostka. Bude v ní muzeum

Redakce

Redakce

26. 4. 2012

OBR: Rubikova kostka - BudapešťPopulární hlavolam maďarského sochaře a architekta Ernő Rubika se stal obrovským hitem. V roce 2017 by mělo být v Budapešti otevřeno muzeum v jeho tvaru věnované maďarským úspěchům.

OBR: Rubikova kostka - muzeum v Budapešti

Moderní stavba by se mohla stát symbolem celého města. Zdroj: cultura.hu

Autorem návrhu je Péter Radnai, který by chtěl, aby se jeho muzeum stalo symbolem Budapešti jako moderního města. Na začátku celého projektu byla touha zviditelnit nezanedbatelné úspěchy Maďarů a dodat tak celému národu sebevědomí v době nezadržitelné globalizace. Kromě Rubikovy kostky autor uvažoval jako o ztělesnění maďarských úspěchů ještě o fotbalistovi Ferenci Puskásovi.

Rubikova kostka jako symbol maďarských úspěchů

Smlouva o stavbě muzea již byla podepsána, v roce 2013 proběhne soutěž architektů, při níž bude vybrán návrh, který se začne od roku 2014 realizovat. O místu stavby ještě není rozhodnuto, kostka ale pravděpodobně vyroste na budínském nábřeží. Muzejní expozice budou připomínat duševní kvality a schopnosti Maďarů, protože jsou to právě i vynálezci, kteří prezentují Maďarsko na mezinárodní úrovni. A díky nim by i mladá generace měla pochopit kvality a přínosy svého národa pro celý svět.

Rubikova kostka - Budapešť

Rubikův hlavolam je populární po celém světě, mohl by tedy do Budapeště přilákat další turisty. Zdroj: budapest.hu

Skládání Rubikovy kostky je velmi populární od roku 1976, kdy byla vytvořena, dodnes. Nejběžnější typ kostky se skládá z 27 (3x3x3) barevných kostiček a cílem je otáčet kostku tak, aby každou její strana tvořila jedna barva. Pootáčením kostiček je možno získat 43 252 003 274 489 856 000 kombinací. Ve skládání Rubikovy kostky se konají i soutěže v mnoha kategoriích. Ve skládání kostky 3x3x3 na rychlost existuje aktuálně rekord 5,66 vteřin.

Je otázka, zda se tomuto ambicióznímu projektu vyhnou veškeré překážky a Budapešť tak na seznam svých turistických lákadel přidá další položku, která by se skutečně mohla stát moderním symbolem celé metropole.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Budapešti vyroste obří Rubikova kostka. Bude v ní muzeum