Menu
TOPZINE.cz
Sport

V Brně vyrostla největší horolezecká stěna ve střední Evropě

Redakce

Redakce

28. 7. 2010

FOTO: Horolezecká stěna Olympia BrnoNová venkovní horolezecká stěna vznikla v zelené zóně brněnského centra Olympia a jedná se o vskutku výjimečný projekt největší lezecké stěny ve střední Evropě, která byla postavena v exteriéru. Stěna je vytvořena z ocelové konstrukce a betonového torkretového nástřiku. Autorem návrhu se stal Tomáš Rakovič ze společnosti TR Lezecké stěny.

FOTO: Horolezecká stěna Olympia Brno

Horolezecká stěna dosahuje výšky až 18 metrů, Zdroj: 2media.cz

Horolezecká stěna, pro jejíž výstavbu byla inspirací stěna v pražském areálu „Gutovka“, má maximální výšku 18 metrů a rozkládá se na celkové ploše 1450 m². Pro zájemce o večerní lezení je areál také vybaven umělým osvětlením. V současné době je instalováno asi 1000 chytů, ale celková kapacita je až 6500 chytů. Stěna nabízí také 50 cest a několik variant obtížností, takže je vhodná jak pro amatéry, tak pro profesionální sportovce. Podle slov Pavlíny Nešporové, technické manažerky nákupního a zábavního centra Olympia Brno, splňuje dokonce parametry IFCS pro pořádání světového poháru v lezení.

Drytooling od září 2010

Zajímavostí je, že některé cesty jsou postaveny pouze po struktuře povrchu a u každé cesty jsou veškeré informace o obtížnosti, její barva, název a autor. Nalezneme tu tak cesty Tomáše Mrázka, Vojty Vrzby, Radka Lienertha, Janka Bednaříka, Aleše Eichmeiera, Martina Wiesnera, Jirky Bradáče a dalších. Obtížnost je od 3 do 8b+ Fr. Stěna disponuje fixním jištěním, takže expresky není třeba vůbec nosit s sebou. V jednom z profilů se plánuje umístění asi 8 cest pro tzv. „drytooling“, což je druh lezení kombinující neledovou stěnu s nástroji, jakou jsou mačky a cepíny. Tato část bude k dispozici do září tohoto roku. V zimě se předpokládá jejich rozšíření. V tomto období se dá také samozřejmě využít kompletní zázemí – šatny, sprchy, občerstvení a dokonce i půjčovnu lezeckého vybavení.

FOTO: Horolezecká stěna z detailu

Horolezecká stěna v Brně je vhodná i pro profesionální sportovce

Venkovní stěna je v provozu už od května. Provozovatelem je Horolezecké centrum Brno s.r.o., které provozuje i horolezecké centrum Klajda. To lze využít v případě nepříznivého počasí. Návštěvníkům bude nabídnuto buď vrácení peněz, nebo přesun právě na krytou stěnu Klajdy. Podle Pavlíny Nešporové je zatím o stěnu zájem. „S návštěvností stěny jsme spokojeni a věříme, že lidí, kteří si k tomuto sportu najdou cestu, bude přibývat,“ řekla technická manažerka nákupního a zábavního centra Olympia.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Brně vyrostla největší horolezecká stěna ve střední Evropě