Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

V Brně se v létě nudit nebudete. Postará se o to Bienále Brno 2012

Redakce

Redakce

11. 7. 2012

OBR: Armand Mevis a Linda van DeursenováJako každé dva roky, i letos se Brno stalo mezinárodním centrem současného grafického designu. Je tomu tak díky soutěži Bienále Brno 2012, kterou pořádá Moravská galerie v Brně a která potrvá až do konce října.

OBR: Velká cena Bienále Brno 2012

Vítězná grafická práce nizozemských autorů je určena pro Muzeum současného umění v Amsterodamu. Zdroj: moravska-galerie.cz

Letošní Mezinárodní bienále grafického designu Brno je již 25. ročníkem od založení v roce 1963 a je tak nestarší výstavou grafického designu na světě. Možná právě skutečnost jubilejního ročníku inspirovala pořadatele k inovaci celé soutěže. Hlavní novinkou je to, že nejsou určeny žádné soutěžní kategorie a tvůrcům je tak dána větší svoboda.

Ocenění myšlenky a progresivity

Porota, která vybrala letošní nejlepší práce, byla sestavena z českých, ale zejména zahraničních odborníků. Jejich cílem bylo ocenit ty designéry, jejichž práce skrývá myšlenkovou hloubku a koncepčnost, imaginaci a originalitu. Celkem bylo uděleno 5 cen, z nichž tu hlavní získal tým Mevis & van Deursen z Nizozemí. Mezi dalšími výherci byli i 2 zástupci z České republiky.

OBR: Výstava Květy Pacovské

Součástí Bienále Brno jsou i samostatné výstavy. Jedna z nich představuje práci české ilustrátorky Květy Pacovské.

Kromě výstavy soutěžních exponátů od více než 140 designérů, je brněnské Bienále doplněno bohatým doprovodným programem, jako jsou diskuze, koncerty, výtvarné dílny pro děti a různé workshopy.

Součástí Bienále bylo také mezinárodně zastoupené Symposium, které se konalo ve dnech 22. – 24. 6. v Divadle Reduta. Dalším projektem je výstava hostujícího kurátora – amsterodamského studia Provo, které v 60. letech výrazně ovlivnilo holandskou politickou i kulturní scénu. K vidění je také dalších 5 výstav, jejichž tématy je například umělecký plakát či knižní grafika.

OBR: Výstava Květy Pacovské

Výstava plakátů Všesokolských sletů dokumentuje období 1901 - 1948.

Velmi aktuální, vzhledem k letošnímu 150. výročí Sokola, je i výstava plakátů, která dokumentuje plakáty k Všesokolským sletům z let 1901 – 1948. Brno má tedy po celé léto v oblasti současné grafiky a designu skutečně co nabídnout.

Bienále Brno 2012

Pražákův palác, Uměleckoprůmyslové muzeum, Místodržitelský palác

21. 6. – 28. 10. 2012

Kurátorka: Marta Sylvestrová

Otevírací doba:  st 10:00 – 18:00

čt 10:00 – 19:00

pá-ne 10:00 – 18:00

Vstupné: 40 – 300 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Brně se v létě nudit nebudete. Postará se o to Bienále Brno 2012