Menu
TOPZINE.cz
Cestování

V Británii byla objevena 2000 let stará římská dálnice. Nejsou na ní výmoly!

Linda Svobodová

Linda Svobodová

10. 2. 2011

Britskému expertovi se v únoru podařilo objevit unikátní nález, římskou „dálnici“. Cesta, která byla postavena, aby zastrašila poražené obyvatele, byla po 1 900 let ukrytá v lesích na jihu Británie. I po tak dlouhé době budí velký dojem.

FOTO: trasa římské cesty, Velká Británie, Zdroj: Googlemaps.com

trasa římské cesty, Velká Británie, Zdroj: Googlemaps.com

V prvním století n.l. tudy kráčely římské legie, pak zde téměř 2000 let rostl hluboký les. Ačkoliv se o cestě vědělo, až do dnes nebyla nalezena. Nyní se Peterovi Addisonovi, expertovi na anglické dědictví a místní lesnické správě podařilo dálnici impozantních rozměrů znovu objevit.

Cesta je navýšená do více než čtyř metrů a je téměř 26 metrů široká. Po stranách se nachází odvodňovací příkop a stezka pro dobytek.

Několik na sobě navršených vrstev štěrku umožňovalo legiím rychlý přesun. Pozoruhodné je, že na rozdíl od dnešních cest, na římské dálnici není jediný výmol. To svědčí o schopnostech jejích stavitelů. Úsek objevený v  lese u Dorsetu byl součástí trasy mezi Londoniem (dnešním Londýnem) a Iscou (Exeterem), což je vzdálenost zhruba 300 kilometrů.

V nejbližší době by se na tento unikátní nález měli zaměřit archeologové. Lesní správa hodlá dálnici zatravnit a nevysazovat v jejím okolí žádné další stromy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Británii byla objevena 2000 let stará římská dálnice. Nejsou na ní výmoly!