Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

V AMoYA probíhá výstava na podporu Romana Týce. Vidět ji můžete zdarma

FOTO: semafor-tycMuseum of Young Art otevřelo 29. února svoji výstavu na podporu uvězněného umělce Romana Týce. Výstava končí již 25. března. Máte tedy posledních pár dní na to vidět naživo Týcovy panáčky ze semaforů. Vstupné se neplatí.

FOTO: semafor-tyc

Semafor u Filozofické fakulty. Zdroj: Museum of Young Art

O kauze Romana Týce a akcích na jeho podporu jsme vás informovali nedávno. A tak zatímco si umělec odpykává svůj trest ve vězení, lidé hromadně podpisují petici na jeho podporu. Pomoc umělci se snaží i muzeum mladého umění AMoYA, které uspořádalo výstavu Týcových děl.

Porušování lidských práv?

Výstava je organizována jako vyjádření nesouhlasu s tím, že státní moc přihlížela k Týcovu činu pouze jako k poškozování cizí věci. Umělecký rozměr nevzala vůbec v potaz, což je absurdní.

Případem se zabývají i organizace na ochranu lidských práv. Jednou z nich je i mezinárodní společnost Article 19, která mapuje případy na porušování práva na svobodu projevu zaručeného v Článku 19 Všeobecné deklarace lidských práv po celém světě. Nesouhlas s uvězněním vyjádřil i Český helsinský výbor.

FOTO: semafor-tyc

Týcovy náhradní postavičky do semaforů

AMoYA chce výstavou dále podporovat umístění semaforů do veřejného prostoru. Zájem o ně již projevila pražská radní Aleksadra Udženija.

Vztyčené prostředníčky

Jestliže se na výstavu rozhodnete vyrazit, nečekejte žádnou rozsáhlou expozici. Týcovi je věnována jedna místnost, kde můžete vidět kromě Semaforů jeho parafrázi pomníku 17. listopadu 1989 se vztyčenými prostředníčky nebo sofa z kontejneru.

Přečíst si zde můžete i Týcův otevřený dopis samosoudkyni nebo podepsat petici na jeho podporu. Pokud vás tedy Týcova tvorba zajímá, určitě na výstavu co nejdříve vyrazte, za chvíli končí.

Výstava na podporu Romana Týce – Museum of Young Art

Datum konání: 29. února – 25. března

Otevírací doba: denně 10,00-19,00 hod.
Vstupné: zdarma

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V AMoYA probíhá výstava na podporu Romana Týce. Vidět ji můžete zdarma