Menu
TOPZINE.cz
Cestování

V Albánii nejsou lvi, zato kalašnikovy, bunkry a cyklostezky ano

Redakce

Redakce

5. 9. 2010

FOTO: V Albánii nejsou lvi - obálkaV Albánii žijí necelé čtyři miliony obyvatel, ale nachází se zde 800 tisíc bunkrů a mezi obyvatelstvem se skrývá přibližně 630 tisíc kalašnikovů. Přes tato hrůzu nahánějící čísla je to země bezpečná, plná milých lidí, přírodních krás a historických památek. Albánie je jednou z nejchudších zemí Evropy, a právě proto se zatím nestala magnetem turistů, což nemusí být na škodu. Mezi další velké výhody této destinace můžeme počítat snadnou dostupnost země a příznivé ceny. O Albánii ví své i Jan Vlasák, autor cykloknihy V Albánii nejsou lvi.

FOTO: V Albánii nejsou lvi - obálka

V Albánii nejsou lvi - obálka, Zdroj: Nakladatelství Cykloknihy

Jan Vlasák je známý cestovatel  a autor devíti publikací o cestování. Časem se stal expertem na Albánii, kterou si tolik zamiloval, a kterou  na kole projel už několikrát. Jeho poslední kniha V Albánii nejsou lvi  s podtitulem S cyklotrempem zemí bunkrů a kalašnikovů  je velmi poutavá a své čtenáře si jistě najde. Při vyprávění autor použil nejen své zkušenosti individuálního cestovatele, ale i průvodce cestovní kanceláře. Krátké historky doplňuje popisem míst, která ho zaujala. Hrubý popis cesty doprovází komentářem o chybách v mapách a v terénu. V knize se také dočteme o místním životě a o setkání s tamními lidmi. Albánie je stále zemí, která zdaleka není probádaná, ale Jan Vlasák se na 87 stránkách své knihy ukázal jako skvělý průvodce.

Albánie, země mnoha nej

Kniha je rozdělena do jedenácti kapitol, ve kterých jsou popsány jednotlivé cykloetapy, které autor na vlastní kůži vyzkoušel. Ke každé etapě je přiložena základní orientační mapa, která sama o sobě ale cykloturistům během jejich cesty rozhodně stačit nebude. V knize jsou proto odkazy na dobré a kvalitní zdroje map. Mnohem zajímavější jsou přiložené barevné fotografie, které autor pořídil na svých cestách, a na nichž dobře zachytil atmosféru cyklocestování a místního života. Výstupy do kopců, cesta po sněhu, jízda po rozbitých a kamenitých cestách, mladá dívenka prodávající v obchodě, osel, ale i koza, granátová jablka nebo nádherné panoramatické výhledy, a na závěr třeba zasloužený odpočinek ve stanu.

Vychází v nakladatelství Cykloknihy

Pevná vazba, formát 230 mm x 170 mm, 279 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Albánii nejsou lvi, zato kalašnikovy, bunkry a cyklostezky ano