Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

V Africe roste střední třída. K hlavní investici patří zvětšení zadku

ČTK

ČTK

13. 6. 2016

Některé ženy by udělaly cokoli, aby se zbavily každého dekagramu navíc. Ovšem v některých zemích je velké pozadí tak žádoucí, že díky touze po velkém zadku vzkvétá celé průmyslové odvětví krémů, chirurgických zákroků i „push-up“ vycpávek. Americká společnost plastických chirurgů tak například rok 2015 označila za „rok hýždí“.

Krásná černá žena v Africe, plastická chirurgie, zvětšení zadku

Zdroj: Shutterstock.com

„V některých společenských kruzích je to jako: ‚Ty sis ještě nenechala udělat zadek? Jsi normální?'“ vysvětluje doktor Stanley Okoro, který jako plastický chirurg pracuje v americké Atlantě a nigerijském Lagosu. Do Nigérie jezdí každé dva měsíce a během doby, kterou tam stráví, dělá čtyři až šest operativních zvětšení a zvednutí hýždí týdně. Každá operace trvá šest až osm hodin a Okoro bývá zaneprázdněn až do pozdní noci.

„Někdy jsem na sále do jedné do rána. Je to vyčerpávající,“ říká Okoro, podle něhož jsou největším zdrojem zvýšení zájmu o operaci hýždí bezpochyby sociální média. „Jde o kombinaci zvýšené popularity Kim Kardashianové, která je známá svým vyklenutým pozadím, společně s rostoucí popularitou sociálních médií,“ souhlasí newyorský plastický chirurg Matthew Schulman, jehož citoval server CNN.

„Lidi žene tlak na to, abychom vypadali dobře,“ dodává Okoro. V Nigérii se o touhu po dokonalém zadku stará mohutný filmový průmysl, který je často v odvolávce na Hollywood či indický Bollywood označován jako „Nollywood“. Rozrůstající se střední třída podstatně přispěla k růstu zájmu o plastické operace, které kdysi bývaly zakázaným odvětvím, nejen v Nigérii, ale například i v Ghaně. Svou roli sehrála i dostupnost chytrých telefonů a přístup k sociálním médiím.

Počet vyškolených a certifikovaných plastických chirurgů v Nigérii vystoupil za posledních pět let na současných zhruba 100 profesionálů, říká nigerijský chirurg a generální tajemník Nigerijského svazu plastických, rekonstruktivních a estetických chirurgů doktor Ojochide Ebune. „Prosperita pacientů začíná stoupat. Během příštích let se plastická chirurgie stane běžnou součástí života v Nigérii i dalších částech Afriky,“ dodává Ebune, podle něhož poptávka přichází hlavně z kosmopolitnějších měst, jako je Lagos nebo Abuja.

V jihoafrickém Johannesburgu se rozrůstá trend „operace a safari“, který láká klienty na zákroky plastické chirurgie spojené s výletem do přírodních parků. Podle majitelky jedné z klinik Lorraine Melvillové přijíždí řada klientů ze zahraničí, včetně například Angoly, Tanzanie, Keni či Ghany, kde se rostoucí ekonomika stará také o vzestup střední třídy.

Pro ty, kdo si operaci nemohou dovolit, existují levnější alternativy v podobě pilulek a krémů. Doktor Okoro ale nabádá k obezřetnosti, protože jejich obsah může být nejasný a účinky neprokázané. Koneckonců opatrnost je potřeba i při výběru správného chirurga pro zákrok prováděný v citlivé oblasti hýždí.

Schulman, k němuž přichází řada pacientů s prosbou, aby napravil zpackaný zákrok někoho jiného, doporučuje, aby zájemci vždy vybírali jen řádně kvalifikované a certifikované lékaře, kteří dělají alespoň šest podobných zákroků týdně a mohou ukázat více než 100 fotografií vlastních pacientek „před a po“.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

V Africe roste střední třída. K hlavní investici patří zvětšení zadku