Vybrali jsme 10 nejlepších českých pohádek. Užijte si kouzelné Vánoce

!Anketa!Bez českých pohádek si řada lidí neumí Vánoce představit. Vybrali jsme pro vás ty nejoblíbenější, které by vám v letošním vánočním programu neměly uniknout. Hlasujte pak v anketě o podle vás nejlepší z nich.

Popelku v podání Libušky Šafránkové Češi milují. Zdroj: Bonton

Pohádky rozhodně nejsou záležitostí jen pro děti, má je rád i skoro každý dospělák. Není divu, udržují v nás naději, že dobro nakonec navzdory všemu vždycky zvítězí nad zlem. I proto jsou televizní obrazovky v období Vánoc pohádek plné. O vánočních svátcích totiž lidé věří na zázraky víc než kdy jindy.

Byl jednou jeden král…

Král Já První má tři dcery a jedné z nich chce předat svou vládu. Rozhodne se, že království získá ta, která ho má nejvíc ráda. Když mu nejmladší Maruška řekne, že ho má ráda jako sůl, král se rozzlobí a vyžene dceru ze zámku. Posléze ale na vlastní kůži zjišťuje, že Maruščino přirovnání vůbec nebyla urážka a že jeho milovaná dcera měla naopak pravdu. Pohádka je divácky oblíbená mimo jiné díky skvělému hereckému obsazení. Jména Jan Werich, Vlasta Burian či Milena Dvorská hovoří za vše.

Vysíláno: pondělí 24. prosince, 17:20, ČT1 a čtvrtek 27. prosince, 9:50, ČT1

S čerty nejsou žerty

Hlavní postavou pohádky je Petr Máchal. Když mu zemře otec, připraví ho jeho macecha o veškerý majetek, a dostane ho dokonce do vězení a na vojnu. Petrovi se však podaří utéct a následně se potkává s čertem. A s čerty skutečně nejsou žerty. Vedle toho s tímto filmem je to přesně naopak. Snad žádná jiná česká pohádka není tak vtipná a nabitá hláškami, které zlidověly.

Vysíláno: středa 26. prosince, 20:20, Nova a čtvrtek 27. prosince, 8:05, Nova

FOTO: Ondřej Vetchý ve filmu S čerty nejsou žerty
Ondřej Vetchý jako pekelník ve filmu S čerty nejsou žerty.

Pyšná princezna

Povedená pohádka se obejde i bez barev, což potvrzuje právě černobílá Pyšná princezna s Alenou Vránovou v hlavní roli. Její princezna Krasomila s nosem nahoru odmítá nabídku k sňatku krále Miroslava. Ten se jí ale odmítá vzdát, a tak se přestrojí za zahradníka a začne v království pracovat. Princezna se do něj postupem času skutečně zamiluje, a dokonce se začne vytrácet její pýcha.

Vysíláno: pondělí 24. prosince, 20:15, Prima Family

Tři oříšky pro Popelku

Královna všech českých pohádek a každoroční vánoční klasika. Tři oříšky pro Popelku jsou vedle řízků a salátu téměř povinnou součástí vánoční výbavy. Pohádka Václava Vorlíčka vypráví o skromné dívce, která přišla o rodiče a vychovává ji macecha. Ta spolu se svou dcerou nemá Popelku ráda a všemožně jí ztěžuje život. Jednoho dne se však štěstí přece jen obrátí Popelčiným směrem. Ale jako byste ten děj stejně sami neznali nazpaměť.

Vysíláno: pondělí 24. prosince, 20:15, Nova

Anděl páně

Současné české pohádky nejsou zpravidla příliš oblíbené, čestnou výjimku tvoří originální a vtipný snímek režiséra Jiřího Stracha z roku 2005. Anděl Petronel (Ivan Trojan) je takový nešika, že s ním dojde trpělivost i samotnému Pánu Bohu (Jiří Bartoška). Petronel je proto poslán na pozemský svět, kde má za úkol napravit jednoho hříšníka. Když se mu to ale nepovede, skončí v pekle. Jenže všichni víme, jak pohádky obvykle končí…

Vysíláno: neděle 23. prosince, 20:00, ČT1

[youtube_660]9tdaI1UZ_5k[/youtube_660]

Šíleně smutná princezna

Bořivoj Zeman, který zrežíroval také Pyšnou princeznu a Byl jednou jeden král…, vytvořil i tuto pohádku. V jejím centru stojí hrající a občas zpívající Helena Vondráčková a Václav Neckář. Hlavní hrdinové, princ a princezna, mají na přání svých rodičů uzavřít sňatek. Oni si ale o svém osudu chtějí rozhodnout sami, bez ohledu na státní zájmy.

Vysíláno: pondělí 24. prosince, 15:25, Nova

Hrátky s čertem

Pro pohádku z roku 1956 jsou typické především ladovsky malované kulisy. V nich se odehrává příběh vysloužilého vojáka Martina Kabáta. Statečný Martin se vydává přímo do horoucích pekel, aby se zmocnil úpisů, které podepsaly čertu princezna Dišperanda a její služebná Káča. Pohádka je filmovou verzí divadelní hry Jana Drdy.

Vysíláno: pondělí 24. prosince, 12:20, Nova

Lotrando a Zubejda

Mladý Lotrando vyrostl sice mezi loupežníky, ale vlivem klášterní výchovy je z něj chytrý a čestný člověk. Na smrtelné posteli svého otce je však nucen slíbit, že bude pokračovat v otcově loupežnickém řemeslu a že nikdy nebude pracovat. V daleké Solimánii tou dobou stůně princezna Zubejda. Shodou náhod to má být právě Lotrando a drvoštěp Drnec, kdo Zubejdu vyléčí. Pohádka s hudbou Jaroslava Uhlíře je považována za jednu z nejlepších v historii samostatné České republiky.

Vysíláno: pondělí 31. prosince, 16:30, ČT1

[youtube_660]Y1I7hpZYitg[/youtube_660]

Jak se budí princezny

Václav Vorlíček nenatočil z pěkných pohádek jenom tu o Popelce, ale i o Šípkové Růžence, na níž se hudebně taktéž podílel Karel Svoboda. Po narození Růženky vyřkla zlá královnina sestra kletbu, podle níž se Růženka píchne do prstu a spolu s celým královstvím usne navěky. Navzdory rozsáhlým snahám Růženčiných rodičů, kteří zbavují království všech ostrých předmětů a hledají princezně ženicha, se kletba částečně naplní. Nic ale není ztraceno.

Vysíláno: pouze na slovenské TV – neděle 23. prosince, 7:50, Markíza a pondělí 24. prosince, 8:35, Doma

Princ a Večernice

A znovu Václav Vorlíček a znovu i Libuška Šafránková, která si pět let po Popelce zahrála další krásnou princeznu, Večernici. Do ní se zamiluje princ Velen a vydává se za ní do světa, kde musí překonat řadu překážek. Tou největší je zlý Mrakomor (Radoslav Brzobohatý), který Večernici uvěznil. Princ Velen ale o srdce své milované s odvahou bojuje.

Vysíláno: čtvrtek 27. prosince, 20:20, Nova

Kterou z těchto pohádek o Vánocích nevynecháte?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Vybrali jsme 10 nejlepších českých pohádek. Užijte si kouzelné Vánoce
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*