Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Vybrali jsme 10 nejlepších českých pohádek. Užijte si kouzelné Vánoce

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

22. 12. 2012

!Anketa!Bez českých pohádek si řada lidí neumí Vánoce představit. Vybrali jsme pro vás ty nejoblíbenější, které by vám v letošním vánočním programu neměly uniknout. Hlasujte pak v anketě o podle vás nejlepší z nich.

Popelku v podání Libušky Šafránkové Češi milují. Zdroj: Bonton

Pohádky rozhodně nejsou záležitostí jen pro děti, má je rád i skoro každý dospělák. Není divu, udržují v nás naději, že dobro nakonec navzdory všemu vždycky zvítězí nad zlem. I proto jsou televizní obrazovky v období Vánoc pohádek plné. O vánočních svátcích totiž lidé věří na zázraky víc než kdy jindy.

Byl jednou jeden král…

Král Já První má tři dcery a jedné z nich chce předat svou vládu. Rozhodne se, že království získá ta, která ho má nejvíc ráda. Když mu nejmladší Maruška řekne, že ho má ráda jako sůl, král se rozzlobí a vyžene dceru ze zámku. Posléze ale na vlastní kůži zjišťuje, že Maruščino přirovnání vůbec nebyla urážka a že jeho milovaná dcera měla naopak pravdu. Pohádka je divácky oblíbená mimo jiné díky skvělému hereckému obsazení. Jména Jan Werich, Vlasta Burian či Milena Dvorská hovoří za vše.

Vysíláno: pondělí 24. prosince, 17:20, ČT1 a čtvrtek 27. prosince, 9:50, ČT1

S čerty nejsou žerty

Hlavní postavou pohádky je Petr Máchal. Když mu zemře otec, připraví ho jeho macecha o veškerý majetek, a dostane ho dokonce do vězení a na vojnu. Petrovi se však podaří utéct a následně se potkává s čertem. A s čerty skutečně nejsou žerty. Vedle toho s tímto filmem je to přesně naopak. Snad žádná jiná česká pohádka není tak vtipná a nabitá hláškami, které zlidověly.

Vysíláno: středa 26. prosince, 20:20, Nova a čtvrtek 27. prosince, 8:05, Nova

FOTO: Ondřej Vetchý ve filmu S čerty nejsou žerty

Ondřej Vetchý jako pekelník ve filmu S čerty nejsou žerty.

Pyšná princezna

Povedená pohádka se obejde i bez barev, což potvrzuje právě černobílá Pyšná princezna s Alenou Vránovou v hlavní roli. Její princezna Krasomila s nosem nahoru odmítá nabídku k sňatku krále Miroslava. Ten se jí ale odmítá vzdát, a tak se přestrojí za zahradníka a začne v království pracovat. Princezna se do něj postupem času skutečně zamiluje, a dokonce se začne vytrácet její pýcha.

Vysíláno: pondělí 24. prosince, 20:15, Prima Family

Tři oříšky pro Popelku

Královna všech českých pohádek a každoroční vánoční klasika. Tři oříšky pro Popelku jsou vedle řízků a salátu téměř povinnou součástí vánoční výbavy. Pohádka Václava Vorlíčka vypráví o skromné dívce, která přišla o rodiče a vychovává ji macecha. Ta spolu se svou dcerou nemá Popelku ráda a všemožně jí ztěžuje život. Jednoho dne se však štěstí přece jen obrátí Popelčiným směrem. Ale jako byste ten děj stejně sami neznali nazpaměť.

Vysíláno: pondělí 24. prosince, 20:15, Nova

Anděl páně

Současné české pohádky nejsou zpravidla příliš oblíbené, čestnou výjimku tvoří originální a vtipný snímek režiséra Jiřího Stracha z roku 2005. Anděl Petronel (Ivan Trojan) je takový nešika, že s ním dojde trpělivost i samotnému Pánu Bohu (Jiří Bartoška). Petronel je proto poslán na pozemský svět, kde má za úkol napravit jednoho hříšníka. Když se mu to ale nepovede, skončí v pekle. Jenže všichni víme, jak pohádky obvykle končí…

Vysíláno: neděle 23. prosince, 20:00, ČT1

[youtube_660]9tdaI1UZ_5k[/youtube_660]

Šíleně smutná princezna

Bořivoj Zeman, který zrežíroval také Pyšnou princeznu a Byl jednou jeden král…, vytvořil i tuto pohádku. V jejím centru stojí hrající a občas zpívající Helena Vondráčková a Václav Neckář. Hlavní hrdinové, princ a princezna, mají na přání svých rodičů uzavřít sňatek. Oni si ale o svém osudu chtějí rozhodnout sami, bez ohledu na státní zájmy.

Vysíláno: pondělí 24. prosince, 15:25, Nova

Hrátky s čertem

Pro pohádku z roku 1956 jsou typické především ladovsky malované kulisy. V nich se odehrává příběh vysloužilého vojáka Martina Kabáta. Statečný Martin se vydává přímo do horoucích pekel, aby se zmocnil úpisů, které podepsaly čertu princezna Dišperanda a její služebná Káča. Pohádka je filmovou verzí divadelní hry Jana Drdy.

Vysíláno: pondělí 24. prosince, 12:20, Nova

Lotrando a Zubejda

Mladý Lotrando vyrostl sice mezi loupežníky, ale vlivem klášterní výchovy je z něj chytrý a čestný člověk. Na smrtelné posteli svého otce je však nucen slíbit, že bude pokračovat v otcově loupežnickém řemeslu a že nikdy nebude pracovat. V daleké Solimánii tou dobou stůně princezna Zubejda. Shodou náhod to má být právě Lotrando a drvoštěp Drnec, kdo Zubejdu vyléčí. Pohádka s hudbou Jaroslava Uhlíře je považována za jednu z nejlepších v historii samostatné České republiky.

Vysíláno: pondělí 31. prosince, 16:30, ČT1

[youtube_660]Y1I7hpZYitg[/youtube_660]

Jak se budí princezny

Václav Vorlíček nenatočil z pěkných pohádek jenom tu o Popelce, ale i o Šípkové Růžence, na níž se hudebně taktéž podílel Karel Svoboda. Po narození Růženky vyřkla zlá královnina sestra kletbu, podle níž se Růženka píchne do prstu a spolu s celým královstvím usne navěky. Navzdory rozsáhlým snahám Růženčiných rodičů, kteří zbavují království všech ostrých předmětů a hledají princezně ženicha, se kletba částečně naplní. Nic ale není ztraceno.

Vysíláno: pouze na slovenské TV – neděle 23. prosince, 7:50, Markíza a pondělí 24. prosince, 8:35, Doma

Princ a Večernice

A znovu Václav Vorlíček a znovu i Libuška Šafránková, která si pět let po Popelce zahrála další krásnou princeznu, Večernici. Do ní se zamiluje princ Velen a vydává se za ní do světa, kde musí překonat řadu překážek. Tou největší je zlý Mrakomor (Radoslav Brzobohatý), který Večernici uvěznil. Princ Velen ale o srdce své milované s odvahou bojuje.

Vysíláno: čtvrtek 27. prosince, 20:20, Nova

[poll id=“164″]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vybrali jsme 10 nejlepších českých pohádek. Užijte si kouzelné Vánoce