Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Uzavření pražského hotelu Evropa. Změní plánovaná rekonstrukce secesní stavbu?

Martina Knapová

Martina Knapová

17. 11. 2014

Slavný pražský secesní hotel Evropa, který byl na Václavském náměstí postaven v letech 1904 až 1905, je nyní v procesu rekonstrukce. Poslední návštěvníci mohli hotel zhlédnout v rámci konání Designbloku, kdy byly jeho prostory zpřístupněny veřejnosti. Zveřejněné návrhy na rekonstrukci hotelu však vyvolaly nevoli ze strany ochránců památek. Pojďme si tedy hotel i jeho plánovanou rekonstrukci blíže představit.

Grand Hotel Evropa, Zdroj: www.idnes.cz

Grand hotel Evropa. Zdroj: www.idnes.cz

Nádherný secesní hotel Evropa stojí na Václavském náměstí od počátku 20. století. Byl postaven podle projektu architektů Bedřicha Bendelmayera, Jana Letzela a Bohumila Hübschmanna. Noblesní stavba, jež původně nesla jméno Grand hotel Šroubek, byla v roce 1951 znárodněna a následně přejmenována na Grand hotel Evropa.

Důležitým momentem stavby je její restituování v roce 1889 a následné zakoupení soukromou osobou, která hotel na základě mandátní smlouvy převedla na Pražskou správu nemovitostí. Ta je nyní investorem rekonstrukce.

Přestavba začala již přípravnými pracemi v roce 2011, které byly nyní prozatímně přerušeny, nicméně mají pokračovat dále až do roku 2017. Cena celé rekonstrukce a nové stavby se odhaduje na půl miliardy korun, a to včetně interiérového vybavení.

Plán rekonstrukce, Zdroj: www.zastarouprahu.cz

Plán rekonstrukce. Zdroj: www.zastarouprahu.cz

Hotel by si měl po rekonstrukci polepšit o pár hvězdiček a celkově zvýšit nabízené služby a komfort. V rámci rekonstrukce má být rovněž provedena vestavba moderní novostavby do vnitřního prostoru budovy, což bude zřejmě velkým zásahem do budovy z hlediska památkového ohledu.

Poté, co byl ale návštěvníkům v průběhu Designbloku odhalen vzorový pokoj po rekonstrukci, bylo mnoho lidí zklamáno, ba přímo zaskočeno změnami, které rekonstrukce přinese. Do procesu se proto vložil i Klub Za starou Prahu, jenž by rád držel nad touto historickou budovou ochrannou ruku.

Vzorový pokoj po rekonstrukci, Zdroj: www.zastarouprahu.cz

Vzorový pokoj po rekonstrukci. Zdroj: www.zastarouprahu.cz

Pravdou zůstává, že některé změny budou zřejmě citelné a nevratné, jak lze koneckonců usuzovat i ze ztvárnění vzorového hotelového pokoje. Pokud máte zájem se o kauze dozvědět více, navštivte stránky Klubu Za starou Prahu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uzavření pražského hotelu Evropa. Změní plánovaná rekonstrukce secesní stavbu?