Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Uzavření letišť komplikuje život přibližně 40 tisícům českých turistů!

Samcová Jana

Samcová Jana

19. 4. 2010

LetadloDva a půl tisíce českých turistů, kteří měli odletět přímými charterovými lety na dovolenou s cestovními kancelářemi od pátku do neděle, tedy od doby, kdy je uzavřen evropský letecký prostor, nikam neodletělo. Stejný počet turistů setrvává v zahraničí na odlet zpět domů do České republiky.  Postižení turisté se nacházejí v Egyptě, Tunisku, Turecku, na Kanárských ostrovech, na Kubě a Kostarice, kam létají přímé chartery.

Ilustrační foto, Zdroj: Jana Samcová, Topzine.cz

Ilustrační foto, Zdroj: Jana Samcová, Topzine.cz

Platná stávající právní norma povinuje cestovní kanceláře vynaložením veškerého možného úsilí k tomu, aby turisté nebyli v zahraničí uvedeni do stavu nouze či nebezpečí. Jinými slovy musejí zajistit klientům ubytování a stravu, a to na své náklady do doby odletu. Klientům v tomto případě odpadá nárok na ubytování stejné kategorie, jaké měli zajištěno na základě cestovní smlouvy.

„Klienti také nemají zákonný nárok na žádné další odškodnění či kompenzace za nedodržení cestovní smlouvy, jelikož se jedná o zásah „vyšší moci“ a zákon tak cestovní kanceláře v tomto případě vyviňuje z odpovědnosti za škodu“, uvedl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Čeští turisté nemají nárok na vrácení peněz

Přibližně 2500 českých turistů, kteří z důvodu popílkového oblaku nad Evropou nemohli z ČR odletět na své dovolené, nemá ze zákona nárok, aby jim cestovní kancelář proplatila nezrealizovanou část případně celou dovolenou, protože jde o zásah vyšší moci. Přesto by cestovní kanceláře měli přijít s náhradním řešením, například přebukováním zájezdu na jiný termín, nebo s domluvou na jiné schůdné alternativě.

Ztráty cestovních kanceláří se vyšplhaly na mnoho milionů korun, v případě výjezdového i příjezdového cestovního ruchu. Velké škody zaznamenaly i české hotely, restaurace, obchody se suvenýry a jiní. Během tří dní, kdy zákaz letů trvá, bylo zrušeno jen na ruzyňském letišti 980 příletů a odletů, dalších 170 se jich ruší během dnešního dopoledne. Připočteme-li k těmto číslům i zrušené lety a přílety z Brna a Ostravy, celkově bylo zrušeno přibližně 1200 letů z i do České republiky. Což poznamenalo cca 40 tisíc českých cestujících.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uzavření letišť komplikuje život přibližně 40 tisícům českých turistů!