Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Už nikdy spánek. Vydejte se s F. W. Hermansem na geologickou výpravu!

Redakce

Redakce

17. 6. 2011

FOTO: HoryV roce 1961 získal nizozemský fyzikální geolog a současně spisovatel Willem Frederik Hermans (1921-1995) stipendium pro výzkum ve Finnmarku. Na základě této zkušenosti v nehostinném kraji severního Norska vznikl román Už nikdy spánek (1966). Jemně surreálně laděný příběh provázený autorovým suchým humorem se českého překladu dočkal až v letošním roce.

FOTO: Hory

Alfred si na své výpravě sáhl až na dno, Foto: Hana Vaňková, Topzine.cz

Nizozemský student geologie Alfred spolu se svým norským kolegou Arnem a jeho dvěma přáteli podniká výpravu do Finnmarku, se záměrem prozkoumat krajinu a ověřit smělou hypotézu svého profesora o možném dopadu meteoritů do těchto míst.

Zaslepený pohled

Ještě než započne samotná výprava, musí Alfred získat letecké snímky, bez kterých by jeho expedice neměla smysl. Jede si je vyzvednout k norskému profesorovi, který měl být o vydání snímků Alfredovi informován. Zde u poloslepého profesora začíná bludná výprava se stejně poloslepým koncem. Alfred totiž snímky zdánlivou shodou okolností či možnými intrikami norského profesora nezíská, a tak je marnost i tragikomičnost jeho cesty naznačena již v úvodu.

Příběh je nahlížen očima Alfreda. Hlavní pozornost věnuje sám sobě a snaze zalíbit se svým přátelům a zachovat si před nimi jakousi důstojnost. I přes to, že jsou účastníci výpravy zužováni zimou, vlhkem a mračny krvelačných komárů a Alfred je díky své nešikovnosti zraněn, tempo příběhu zůstává po celou dobu klidné, vyrovnané. Na první pohled se nic neděje.

Dobrodružství je totiž někde jinde. Čeká nás v autorově způsobu vyprávění. Množstvím různých polonápověd a dalších nejednoznačností se vytváří předivo falešných stop a čtenář je jaksi zmaten. Dochází k znejistění. To je patrné zejména v části, kde se Alfred jakoby náhodou odpojí od Arneho a zabloudí. Následně ztratí kompas a jako naschvál selžou i hodinky a tak se hrdina ocitá mimo prostor i čas. Tím, že v tomto kraji slunce nikdy nezapadá, se pocit bezčasí jen umocní. V této pasáži rovněž sílí surreální tón románu, který byl v předchozích částech jen jemně naznačen. Nevytratí se však přirozený základ. Vše se dá jaksi pochopit.

Zklamáním semknu víčka a vypadá to, jako by můj duch už na hoře nebyl. Tak kde je? Někde v tom velkém prostoru, kde jsou hvězdy – tedy sem tam. Z větší části v tom prostoru vůbec nejsou ani hvězdy, z větší části tam není vůbec nic. Někde v té nicotě jsem já a dívám se na Zemi, nevypadá větší než kopací míč. Vidím bílou plíseň ledu na pólech a na vrcholcích pohoří.

Ještě nikdy jsem si tak hluboce neuvědomil naprostou nicotnosti atmosférické vrstvy, v níž je člověk schopen života. Kamkoli pozemšťan přijde, má potíže, a stačí vyrazit na dálný sever nebo na dálný jih, stačí vylézt na horu a dosáhnout hranice svých možností.

V tomto okamžiku hrdina překračuje hranice reálného světa a ocitá se ve světě fantazií, v kruhu snových představ, které umocní Alfredovo několika denní nevyspání. Co hrdina během osamělého bloudění dělal, můžeme jen hádat. Co se skutečně stalo, ví jen Alfred: Živá duše se to nedozví, pokud to někomu nepovím. My víme jen to, co nám sám naznačí.

Střet jedince se skutečností

A v tom tkví největší síla Hermansova románu; v znejistění – v posouvání hranic mezi představami a skutečností. V takovém rozporu se ocitá každý z nás, vychází totiž z přirozených vnitřních pohnutek, z pocitů bezradnosti a vyčleněnosti, z mylných iluzí o sobě samém, o druhých i okolním světě.

Alfred na počátku svého příběhu toužil objevit něco velkého, zalíbit se svým společníkům a hlavně nezůstat jen bezejmenným obličejem na fotografii vědeckého kongresu jako jeho otec.  Díky této cestě, na které si sáhne až na dno, dojde k prozření. Uvědomí si, že celý život trpěl utkvělou představou, že musí naplnit sny a ambice své matky a otce a na ně také svaloval odpovědnost za svou existenci. Celý příběh se stává metaforou otázky existenciální podstaty lidského života.

Český název: Už nikdy spánek
Originál: Nooit meer slapen
Autor: Willem Frederik Hermans
Překlad: Magda de Bruin Hublová
Počet stran: 267
Vazba: pevná
Vydalo: Host
Rok vydání: 2011
Doporučená cena: 269 korun

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Už nikdy spánek. Vydejte se s F. W. Hermansem na geologickou výpravu!