Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Uwe Boll se rozhodl natočit pravdu o holocaustu. Kritikové se děsí

Monika Bukáčková

Monika Bukáčková

14. 11. 2010

AuschwitzKritici přislíbili bojkotovat další z filmů Uweho Bolla, který by měl vyobrazovat hrůzné činy nacistů během druhé světové války. Německý režisér, dobře známý svou osobitou adaptací známé krvavé videohry Postal, se pustil do natáčení dokumentárního filmu z doby holocaustu.

Osvětim-Březinka v podání Uweho Bolla, Zdroj: youtube.com

Uwe Boll, který se zapsal do kinematografie jako jeden z nejhorších režisérů na světě a tvůrce braků, se vyjádřil, že již bylo načase vyjevit zločiny nacistů v celé jejich hrůzné pravdě. Bollovým cílem je, podle vlastních slov, poskytnout divákům záběry plné brutality, která patřila ke každodennímu chodu Třetí říše.

Uwe Boll je strážník SS

Kritici se rozhodli bojkotovat film po zhlédnutí prvního traileru, který je určen osobám starším osmnácti let a který i dospělým přináší odpuzující podívanou. V ukázce stojí sám režisér Uwe Boll jako strážník SS před plynovou komorou, ze které se snaží dostat početná skupina Židů, kteří jsou posléze ponecháni napospas smrti. Ostatní scény ukazují, jak jsou již mrtvým vězňům vytrhávány zuby nebo jak jsou spalováni v krematoriu.

Kritička Sophie Albers prohlásila, že v ní kombinace Osvětimi a Uweho Bolla vyvolává strach z toho, co můžeme očekávat, a dodává, že film vzbuzuje paniku, zmatek a pobouření.

Tom Goldman, kritik z magazínu Escapist zaměřeného na videohry, se o filmu vyjádřil jako o něčem „rušivém a příšerném“ a radši by návštěvníky kin sám strčil ze skály, než je vystavil něčemu takovému.

FOTO: Památník holocaustu

Památník holocaustu, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Navzdory velké nevoli, která provází natáčení filmu, se stanovilo pevné datum pro jeho vznik. Uwe Boll se nemůže dočkat, až všem představí film, který podle jeho představ vyjadřuje to pravé z Osvětimi.

Nevím, zda i my diváci máme příchod filmu očekávat s takovou netrpělivostí jako sám režisér. Nepochybně budeme vystaveni jedinečnému filmovému zážitku v bollovském stylu.

Žádné pohádky pro děti. Chci ukázat pravdu

Uwe řekl, že diváci byli příliš dlouho vystavováni zjemnělým filmům o holocaustu, jako byl Schindlerův seznam nebo oscarový snímek Život je krásný. On jako Němec je podle vlastních slov povinen natočit snímek, který bude ukazovat pravdu o době holocaustu a osloví mladé publikum.

„Každý Němec je povinen se postarat o to, aby Holocaust nebyl zapomenut,“ říká Boll. „Pro režiséra jako mě, který je otevřený k vyobrazování násilí, je povinností využít tento talent a ukázat lidem, jakých zvěrstev byli nacisti schopni.“

Umělec, nebo šílenec?

Boll je dobře známý pro své filmové adaptace videoher s názvem BloodRayne a Sám v temnotě (Alone in the Dark), které se obě řadí mezi 200 nejhorších snímků všech dob. Jednou prohlásil, že přestane s natáčením filmů, pokud petici s tímto požadavkem podepíše milion lidí. Online verze této petice má v současné době více jak 360 000 podpisů.

Podle svých slov omezil v novém snímku scény, kde se vraždí, na pouhých 20 minut a zbytek filmu bude mapovat každodenní život v táboře, kde budou obsaženy i dokumentární prvky.

S natáčením filmu by se mělo žačít příští rok. Sám jej přirovnává ke krátkometrážnímu dokumentu Night and Fog od Allana Resnaise z roku 1955. „Jeho dílo je taktéž úžasně brutální, a přesto je to jeden z nejlepších filmu o Osvětimi, jaký byl kdy natočen.“

Uvidíme příští rok, zda se svému velkému vzoru vyrovná, nebo jestli bude kráčet ve svých vyjetých kolejích a stvoří další monstrum.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uwe Boll se rozhodl natočit pravdu o holocaustu. Kritikové se děsí