Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Utrpení knížete Sternenhocha aneb když sledování utrpení těší nejen sadistické diváky

Redakce

Redakce

5. 7. 2010

Dá se filozofická knížka, založená na nejistotě, vnitřním souboji a nadpřirozenu, převést na jeviště? Určitě to není snadný úkol. Hercům Divadla Komedie se to ale povedlo. A velmi dobře.

Zdroj: prakomdiv.cz

Byl jsem odjakživa zvyklý, že představení začíná roztažením opony. Očividně ne vždy. Utrpení knížete Sternenhocha začíná zatažením opony, čímž je ukončen příchod diváků na jeviště.

Na jeviště? Ano, opravdu na jeviště, ne, že by si snad herci vzali hromadně dovolenou, inscenace je opravdu z velké části zasazena do hlediště a jeviště je vyhrazeno divákům. Což v sobě skrývá zvláštní symboliku celé hry – Utrpení knížete Sternenhocha vám nedovolí nedávat pozor, létat myšlenkami všude možně, nýbrž vás uchopí a nepustí.

Souzení dne před večerem

Začátek celého představení byl poněkud rozpačitý, nejen že sedíme na jevišti, ale před námi se nějací dva rádoby vtipálci snaží stylem kabaretu 4. cenové skupiny rozesmát obecenstvo. Na filozofické drama to vážně nevypadá. Postupně nám je sice poodkrýván začátek příběhu, ale když  už mě napadalo, že jediný důvod, proč se hra odehrává v hledišti, je ten, aby diváci neodcházeli, tak mi hra uštědřila  za můj unáhlený soud pořádnou facku a přikovala mě k židili po celý zbytek představení.

Příběh je v podstatě jednoduchý. Kníže Sternenhoch se ožení s Helgou, která je ale na něj příliš divoká. Po odhalení nevěry ji Sternenhoch zabije. Svůj čin si ale později vyčítá, snaží se utéct před duchem Helgy i sám před sebou. Místy je děj vyprávěn retrospektivně a ač občas můžete mít pocit, že se ztrácíte, nepanikařte, do konce hry se vše vyjasní.

Kvalitní herecké výkony všech představitelů

Inscenace je zdařilou adaptací díla Ladislava Klímy. Jak již bylo zmíněno, příběh není složitý, ale je spíše odsunut na vedlejší kolej a důležitější jsou herecké výkony a s nimi spojené prožitky diváka. A ty jsou silné.

Za povedenými úpravami pro potřeby divadla stojí režiséř a scénárista David Jařab, v hlavní roli knížete Sternenhocha uvidíte osvědčeného představitele hlavních rolí her Divadla Komedie Martina Fingera, Helgu si zahrála Vanda Hybnerová a ducha Helgy Ivana Uhlířová. Racionálního sluhu ztvárnil Stanislav Majer.

Hra si zaslouží vysoké hodnocení i pro zdařile zpracovené promítání pocitů hlavního hrdiny do publika, opravdu,  místy běhá mráz po zádech.  Na inscenaci je třeba pohlížet jako na celek a z hlediska celé hry je začátek jednak odpustitelný a nakonec vlastně i velmi vhodně zvolený. Během této hry se utrpení bát nemusíte, trpí pouze Sternenchoch a vám se díky skvěle odvedené práci Divadla Komedie nabízí možnost ho sledovat.

Utrpení knížete Sternenhocha

Divadlo Komedie

Režie: David Jařab

Hrají: Martin Finger, Vanda Hybnerová, Ivana Uhlířová, Stanislav Majer

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Utrpení knížete Sternenhocha aneb když sledování utrpení těší nejen sadistické diváky