Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Utrecht má pestrobarevnou univerzitu. Škola nemusí být vždy nudná

Kamila Nováková

Kamila Nováková

19. 2. 2013

Šedý kvádr či budova v historizujícím slohu, to si vybaví asi většina lidí při zmínce o univerzitě. Obyvatelé nizozemského Utrechtu to tak mít nemusí, neboť se na ně směje univerzitní fasáda hýřící všemi možnými barvami.

Možná drásá nervy, možná vykouzlí úsměv na rtech. Těžko říci, jakou reakci vyvolává ve studentech pohled na jásavou fasádu Pedagogické fakulty Univerzity Utrecht, když kráčí do školy. Stavba, která tvoří nedílnou součást utrechtského kampusu už od roku 2008, je dílem studia Ector Hoogstad Architects.

Ector Hoogstad Architects nepatří k žadným nováčkům. Jde o firmu s 50letou historií a má za sebou řadu významných projektů jako budovy pro nizozemské ministerstvo životního prostředí či pro vysoké školy.

Nová Pedagogická fakulta stojí na sloupové konstrukci, pod čelní stranou stavby tak vzniká plocha, která poskytuje parkovací místa pro vozíčkáře. Pod fakultou se nachází i prostor pro uložení jízdích kol, což přichází vhod studentům, již k cestě do školy využívají okolní cyklostezky.

FOTO: Pedagogická fakulta Univerzita Utrecht

Fasádu Pedagogické fakulty přehlédnete stěží. Zdroj: ectorhoogstad.com

Podobně jako exteriér ani rozlehlé vnitřní prostory pestrobarevné univerzity nepůsobí unyle. Jsou navrženy tak, aby pokud možno všechny části interiéru byly propojené. Místnosti v pravém slova smyslu zde naleznete těžko, členění je leckde docíleno důmyslným mobilním nábytkem, který poskytuje svobodu v přetváření starých a vytváření nových míst.

Kam za školou snů?

Nejen díky barevné tváři symbolizující pestrost nizozemské společnosti se může jevit budova Pedagogické fakulty v Utrechtu jako škola snů. Ale možná za takovou univerzitou nemusíte až do Nizozemí, stačí se pořádně porozhlédnout kolem sebe, jelikož ani v Čechách se stavbou nových školních komplexů nejsme příliš pozadu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Utrecht má pestrobarevnou univerzitu. Škola nemusí být vždy nudná