Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Útěkovky – zábavné hry nejen pro Japonce

Redakce

Redakce

8. 7. 2010

Adventury patřily v osmdesátých i devadesátých letech minulého století k nejpopulárnějším z herních žánrů. S postupem času jejich komerční síla ustoupila a dnes prodejní žebříčky rozhodně netrhají. Avšak na nezávislé scéně patří stále k těm nejpopulárnější hrám a mohou se těšit ze stabilní základny věrných fanoušků. Mezi trochu specifické adventury patří takzvané útěkovky.

Zdroj: freebee.cz

Tento český pojem vznikl z anglického spojení „Escape the room games“. I s minimální znalostí Shakespearova jazyka asi tušíte, co se od vás v podobných kouscích bude očekávat.

Jasně – útěk z nějaké místnosti! Většinou se musíte dostat z prachobyčejné zapadlé cimry, kde jste se neočekávaně probudili, třeba po flámu, po strašidelné noci nebo po střetnutí se zákeřnými zloději. Jindy ale tvůrci přijdou i s originálnějšími nápady, kam celý herní koncept zasadit. Připomeňme telefonní budku, křeslo smrti nebo středověkou kobku.

Zdroj: freebee.cz

Tento subžánr adventur se vyznačuje také vysokým podílem flashovek, které můžete lehce spustit přímo v browseru. I po stránce zpracování (obvyklý je pohled vlastních očí a kreslená grafika) je většina titulů velmi jednoduchá, o to více pak potěší každá propracovanější výjimka. Tu a tam vývojáři nabídnou i něco víc než klasické point-and-click adventurní brouzdání několika obrazovkami. V některých útěkovkách už jsme se tak mohli setkat s mnoha propracovanými puzzly a logickými prvky.

Specifické kouzlo, jež ale ocení jen minimum hráčů, mají japonské útěkovky. V zemi vycházejícího slunce tyto kousky opravdu letí, a tak se jich i do naší kotliny dostává velké množství. Bohužel řada z projektů asijské produkce je opravdu slabounká, a tak působí spíše jako odstrašující příklad. U těch lepších zase jejich hlubšímu prozkoumání brání jazyková bariéra. Naštěstí ale mnoho útěkovek vzniká v mnohem přijatelnější angličtině.

Zdroj: freebee.cz

V archivu na serveru Beeventure, který se specializuje na freewarové adventury, naleznete ve specializované kategorii přes 250 různých útěkových her. Vyberte ty, co vám padnou do oka, a vyřešte je! Přeci nezůstanete zamčeni v uzavřené místnosti?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Útěkovky – zábavné hry nejen pro Japonce