Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Útěk ze Sibiře: Film podle drsné skutečnosti, kterou chtěli prožít dva různí lidé

Útěk ze Sibiře se zdá být jako slibná podívaná. A to nejen díky jménům představitelů hlavních rolí: Jim Sturgess (Králova přízeň, Crossing Over), Colin Farrell (Miami Vice, Imaginárium Dr. Parnasse), Ed Harris (Apollo 13, Druhá nebo první), Saoirse Ronan (Pokání, Pevné pouto). Ale i proto, že ukazuje krutou minulost, kterou chtěli dva lidé skutečně prožít.

Jednu z hlavních rolí ztvárnil irský herec Colin Farrell, Zdroj: distributor filmu

Toto rozsáhlé drama je adaptací knihy Dlouhá cesta podle Slavomira Rawicze, polského důstojníka, který byl za druhé světové války uvězněn Sověty. Dva roky po jeho smrti, v roce 2006, ale vyplulo na povrch, že jeho příběh, kterého se v roce 1956 vydalo přes půl milionu výtisků a přeložil se do 25 jazyků, nebyl možná tak docela jeho příběhem. Předloni se o znění příběhu jako o součást svého životního osudu přihlásil také polský veterán Witold Gliński. Kdo je tedy ve skutečnosti oním hrdinou, kterého ve filmu ztvárnil Jim Sturgess, se dnes už asi nedozvíme…

Janusz (Sturgess) se vinou vlastní ženy dostává do ruského gulagu jako nepřítel sovětského lidu. Zde se setkává s řadou lidí různých národností a povah, z nichž se utvoří malá skupinka, která se rozhodne pro útěk. Jedné noci, kdy řádí sněhová bouře, využijí nepřízeň počasí a svůj plán uskuteční. Po nějaké době na cestě se ke skupince přidává i mladičká Polka Irena (Saoirse Ronan). A dlouhá strastiplná cesta za svobodou zmrzlou tundrou, přes poušť Gobi, Himaláje a Nepál k hranicím svobodu slibující britské Indie může začít.

Režie se ujal Peter Weir, jehož doposud posledním snímkem byl Master and Commander: Odvrácená strana světa z roku 2003, za nějž byl šestkrát nominovaný na Oscara. Natáčelo se v Bulharsku, Maroku a Indii. Děj napovídá, že o rozličnost filmové krajiny nebude nouze a stejně tak o vypjaté situace.

Útěk ze Sibiře je příběh o lidské touze, solidaritě a nezdolné vůli přežít. Na to, kdo bude toužit, kdo bude solidární a kdo nakonec přežije, si ale musíte počkat do 7. dubna, kdy má film podle oficiálních stránek distributora vstoupit do kinosálů v České republice (někteří ho ale mohli vidět už na předpremiéře v rámci Febiofestu).

Útěk ze Sibiře (Way Back, The)

Drama
USA, 2010, 133 min

Režie: Peter Weir
Hrají: Colin Farrell, Mark Strong, Jim Sturgess, Ed Harris, Saoirse Ronan, Dragos Bucur, Alexandru Potocean, Zahary Baharov

Premiéra v ČR: 7. dubna 2011

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Útěk ze Sibiře: Film podle drsné skutečnosti, kterou chtěli prožít dva různí lidé