Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Ústecký soud dnes poslal matku na 17 let do vězení za vraždu novorozence

ČTK

ČTK

24. 8. 2015

Za vraždu novorozence má Jiřina Sládková z Lounska strávit 17 let ve vězení, rozhodl dnes ústecký krajský soud. Žena v prosinci 2013 porodila v Podbořanech životaschopného chlapce. Dítě pak omyla, zabalila do deky, uložila do tašky a šla si lehnout. Po několika hodinách dítě hodila do popelnice. Novorozenec podle znalců přežíval několik hodin, zemřel v důsledku podchlazení. Rozsudek není pravomocný.

novorozenec_po_porodu_miminko_vrazda

ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock.com

Podle soudu Sládková těhotenství tajila před okolím. Tajně potom porodila, dítě omyla, zabalila do deky, uložila do tašky a šla si lehnout. Později ho odnesla do nedaleké popelnice. Dítě bylo podle znalců životaschopné. Umíralo několik hodin. Příčinou smrti byly otoky plic a mozku v důsledku podchlazení. „Její postup, kdy těhotenství tajila, po porodu odstranila stopy porodu, dítě omyla, zabalila do deky, schovala do tašky, ukryla v bytě a posléze vyhodila do kontejneru, jednoznačně svědčí o cílevědomém a úmyslném jednání,“ vysvětlil předseda trestního senátu Jiří Bednář.

Advokátka Sládkové žádala buď zproštění obžaloby nebo překvalifikování případu na vraždu novorozeného dítěte matkou. U tohoto trestného činu je výrazně nižší sazba, tři až osm let vězení. Argumentovala tím, že žena o těhotenství nevěděla a novorozence považovala za mrtvého. Znalci u soudu potvrdili, že Sládková o těhotenství musela vědět. „Znalci jednoznačně vyloučili možnost, že by se obžalovaná po porodu nacházela v rozrušení způsobené porodem tak, jak ho definuje trestní zákoník,“ doplnil Bednář.

Žena se léčí na psychiatrii, u soudu nevypovídala. V přípravném řízení žena vypověděla, že o těhotenství nevěděla. Porodní bolesti považovala za menstruaci. „Šla jsem do sprchy, pustila jsem si teplou vodu a pak ze mě vypadlo to mimino. Pak jsem to zabalila do ručníků a tašky a šla jsem si lehnout,“ popsala u výslechu Sládková. Proč se dítěte zbavila, nikdy nevysvětlila.

Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce se sice vzdal práva na odvolání, na místě se ale odvolala právní zástupkyně Sládkové. Případem se tak bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ústecký soud dnes poslal matku na 17 let do vězení za vraždu novorozence