Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Ústavní soud: Odpovědnost za úrazy na namrzlých chodnících nesou majitelé

ČTK

ČTK

24. 4. 2016

Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti muže, který upadl na zledovatělém chodníku, poranil si nohu a marně žádal odškodnění od hlavního města Prahy a jeho technické správy komunikací. Justice v podobných případech musí zvažovat to, zda se chodec choval dostatečně zodpovědně, ale zároveň i to, zda vlastník komunikace dodržel své povinnosti a zda komunikace umožňovala bezpečný pohyb, zdůraznil ÚS.

naledi-chodnik-namraza-zima-snih-640

Zdroj: Shutterstock.com

Nález kritizuje rozhodování Nejvyššího soudu. Odpovědnost vlastníků komunikací se podle ÚS nemůže týkat jen nepředvídatelných závad ve schůdnosti. Místo uplatňování podobných jednoduchých pravidel by měla justice komplexně uvažovat o konkrétních situacích.

Případ znovu projedná Městský soud v Praze. Mužův právník Viktor Pak uvedl, že nález poskytuje dobrý základ pro celkový úspěch ve sporu.

Úraz s trvalými následky muž utrpěl v roce 2006. Obvodní soud pro Prahu 1 mu přiznal 446.000 korun, Městský soud v Praze však žalobu zamítl. Poukázal na to, že úraz se stal v období tuhých mrazů na chodníku, který se v zimě neudržuje. Nešlo prý tedy o nepředvídatelnou závadu ve schůdnosti. Podobný stav chodníku lze v zimě očekávat.

Justice v minulosti posuzovala úrazy různými způsoby. V roce 2011 pak Nejvyšší soud přišel se sjednocujícím stanoviskem, podle kterého se chodci musí v zimě přizpůsobit počasí a brát v potaz stav chodníků. Odškodnění podle stanoviska mohou vysoudit jen v případě, že závady ve schůdnosti, třeba náhlou ledovku, nemohli předpokládat a přizpůsobit se.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ústavní soud: Odpovědnost za úrazy na namrzlých chodnících nesou majitelé