Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Úspěch od první desky – i to jsou Linkin Park

Redakce

Redakce

25. 11. 2010

FOTO: Linkin ParkLinkin Park je jedna z mála skupin, která má tisíce fanoušků po celém světě a která byla schopná si svou popularitu udržet. Jaká byla jejich cesta ke slávě?

FOTO: Linkin Park

Linkin Park, Zdroj:archiv

Tato kalifornská rocková kapela spatřila světlo světa v roce 1996. Tehdy však byla známá pod názvem Hybrid Theory. Skupina se tehdy poprvé sešla ve finální sestavě. Jejími členy jsou dodnes vokalista Chester Bennington, klávesista a kytarista Mike Shinoda, DJ Joe Hahn, kytarista Brad Delson, baskytarista David Farrel a bubeník Rob Bourdon.

Pojmenování Linkin Park vzniklo, protože v Británii už jedna kapela Hybrid existovala. Linkin Park však své původní jméno použili alespoň jako název debutové desky, která byla vydána v roce 2000, které se rázem stalo velmi úspěšným, především díky singlům In the end a Crawling a skupina se tak dostala do povědomí jejich budoucím fanouškům.

Další deska na sebe nenechala dlouho čekat. V roce 2003 Linkin Park vydali druhé CD – Meteora. Meteora byla v USA nejprodávanějším CD roku a skupina s ní sklidila mnoho úspěchů na hudebních soutěžích. Nejslavnějšími písněmi z alba jsou Numb a Breaking the Habit. Rok poté přišla nabídka od amerického rappera Jay-Z vytvořit několik skladeb spojením rapu a rocku. Tak vzniklo album Collision Course, které obsahuje fanouškům známé písně od Linkin Park upravené do rapové podoby.

Zatímco skupina připravovala třetí album, vrhnul se klávesista a kytariska Mike Shinoda na projekt Fort Minor, který je orientován na hip-hop. Na Fort Minor se podíleli mimo jiné i Jay-Z nebo John Legend. Fort Minor vydali album s názvem The Rising Tied, po kterém následovalo i koncertní turné.

Minutes to Minight, čtvrtá deska skupiny, jež vyšla v roce 2007, vyvolala rozporuplné názory. Linkin Park se odklonili od stylu nu-metal, který v jejich hudbě dominoval, ale fanoušci byli přesto nadšeni. To se projevilo i prostřednictvím ocenění European Music Awards 2007 za nejlepší skupinu roku, kterou Linkin Park získali. V rámci turné k desce kapela koncertovala i v Praze, konkrétně 12. června 2007. Zde zazněly i písně z desky – What I´ve done, Wake a další.

Skupina se také v průběhu své existence věnovala (a věnuje) charitativní činnosti. Šlo například o uspořádání benefičního koncertu na pomoc lidem postiženým tsunami v roce 2004. V září letošního roku byla vydána zatím poslední deska Linkin Park s názvem A Thousand Sun.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Úspěch od první desky – i to jsou Linkin Park