Menu
TOPZINE.cz
Finance

Usnadněte si zpracování mezd zaměstnanců ve mzdovém softwaru

Vedete účetnictví a zpracováváte mzdy svých zaměstnanců sami? Přečtěte si, jak to dělají zkušení podnikatelé a účetní, jak jednotlivé položky zachytit v účetnictví a v čem vám program na mzdy usnadní práci.

Ať už mzdy počítáte ručně na kalkulačce, nebo ve specializovaném softwaru, je důležité znát základní principy pro výpočet mezd.

Jak spočítáte čistou mzdu

Ze smlouvy uzavřené se zaměstnancem zjistíte jeho hrubou mzdu. Tuto částku navýšíte o případné prémie, příplatky za přesčasy a další finanční plnění.

Dále od této částky odečtete:

 • zdravotní pojištění (4,5 %),
 • sociální pojištění (6,5 %)
 • a měsíční zálohu na daň z příjmů (podrobněji níže).

Tím získáte čistou mzdu zaměstnance. Některým zaměstnancům se z ní dále strhávají například půjčky, úvěry, alimenty nebo exekuce. Výpočet exekučních srážek je poměrně komplikovaný, a proto na něj doporučujeme využít speciální mzdový software.

Jak spočítáte zálohu na daň a povinné odvody zaměstnavatele

Nyní si ukážeme, jaké náklady na zaměstnance vám ve firmě vzniknou a jak postupovat při výpočtu zálohy daně z příjmů:

 1. K hrubé mzdě přičtěte odvody na zdravotní (9 %) a sociální pojištění (25 %), které povinně platíte jako zaměstnavatel.
 2. Vypočtenou částku zaokrouhlete na celé stokoruny nahoru.
 3. Po zaokrouhlení vypočítejte 15 % na zálohu na daň z příjmů.
 4. Pokud zaměstnanec podepsal tzv. růžový papír (prohlášení k dani), nezapomeňte mu odečíst slevy na dani, na které má nárok. Zejména slevu na poplatníka. Slevy snižují zálohu na daň maximálně do nuly.
 5. Pokud zaměstnanec uplatňuje i daňové zvýhodnění na děti, může mu vyjít záporná záloha na daň z příjmů. To znamená, že má nárok na tzv. daňový bonus, který mu stát vrátí a vy ho přičtete k výplatě.

Pokud to na vás působí komplikovaně, používejte specializovaný mzdový program. Zadáte do něj docházku (včetně dovolené, nemocenské a přesčasů) a software za vás vše dopočítá automaticky.

Jak mzdu zaúčtovat

Pro zaúčtování mezd využijte analytickou evidenci zvlášť pro sociální a zdravotní pojištění (v tomto případě 336.1 a 336.2).

Níže najdete účetní případy spojené s výpočtem mezd a příslušnými účty MD (má dáti) a dal (D):

 • hrubá mzda MD 521 / D 331,
 • sociální pojištění zaměstnance MD 331 / D 336.1,
 • zdravotní pojištění zaměstnance MD 331 / D 336.2,
 • záloha na daň MD 331 / D 342,
 • ostatní srážky MD 331 / D 379,
 • sociální pojištění zaměstnavatel MD 524 / D 336.1,
 • zdravotní pojištění zaměstnavatel MD 524 / D 336.2,
 • výplata mzdy MD 331 / D 211 v hotovosti nebo 221 na bankovní účet.

Výhody zpracování mezd ve specializovaném programu

Mzdový software, jako například Money S3, se díky pravidelným aktualizacím vždy řídí platnou legislativou, pohlídá za vás správnost výpočtů i zaúčtování mzdových položek.

Vyzkoušejte si účetní software Money S3 bezplatně – v modulu Mzdy zpracujete až 15 výplatních lístků zdarma a poté se rozhodnete, jestli přejdete na placenou verzi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Usnadněte si zpracování mezd zaměstnanců ve mzdovém softwaru