Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Úsměv Dafné: Petr Štěpánek a Jitka Smutná se potkají na scéně Rokoka

Hana Švarcová

Hana Švarcová

28. 1. 2013

FOTO: Petr Štěpánek v hlavní roli  v inscenaci Úsměv DafnéMěstská divadla pražská připravila na pátek 1. února první letošní premiéru. Stane se jí Úsměv Dafné italského dramatika Vittoria Francescha, který se na premiéru přijede podívat.

FOTO: Petr Štěpánek v hlavní roli  v inscenaci Úsměv Dafné

Biolog Vanni (Petr Štěpánek) a Róza (Jitka Smutná) v nové inscenaci Úsměv Dafné. Zdroj: Městská divadla pražská

Příběh vášnivého botanika Vanniho, který má nejlepší léta za sebou, uvede Divadlo Rokoko jako vůbec první v České republice. V hlavní roli biologa Vanniho se představí Petr Štěpánek.

Vanniho starostlivou sestru si zahrají Jitka Smutná, nebo Dana Syslová. Profesorovu bývalou studentku alternují Evellyn Pacoláková a Máša Málková.

Kdo je Dafné? V řecké mytologii najdeme nymfu Dafné, kterou zasáhl bůh Eros šípem se železným hrotem. Ten nutil Dafné prchat před láskou. Bůh Eros se tak pomstil bohu Apollonovi. Toho zasáhl šípem lásky. Apollon se zamiloval právě do Dafné, která před ním neustále prchala. Aby vysílením nezemřela, poprosila svého otce Péneia, aby ji proměnil ve vavřínový strom. Na její památku nosí Apollon vavřínový věnec, též známý jako atribut vítězů.

Alternace usnadní Divadlu Rokoko výjezdy za hranice Prahy. Poslední, neméně důležitou, součást inscenace představuje tajuplná květina Dafné, o níž tvůrci záměrně mlčí. Její totožnost vyjde najevo až na premiéře.

Inscenace Úsměv Dafné je především hrou o lásce, která se odehrává mezi životem a smrtí. Smrtí jako něčím nevyhnutelným, čemuž se Vanni snaží čelit důstojně a krásně. Klade však otázky o zachování vlastní důstojnosti, kdy málo stačí k tomu, abychom se stali kusem hadru.

FOTO: Petr Štěpánek a Máša Málková v inscenaci Úsměv Dafné

Péči starostlivé sestry naruší příchod studentky Sibilly (Máša Málková).

Režie se ujala Viktorie Čermáková, která v minulosti spolupracovala s mnohými divadly. Jmenujme Činoherní studio Ústí nad Labem, Rubín, Divadlo v Celetné, Divadlo v Řeznické či Divadlo Komedie, kde režírovala inscenaci Lvíče.

Roku 2007 získala Čermáková na festivalu Příští vlna / Next Wave ocenění za přínos českému divadlu. O inscenaci Úsměv Dafné říká, že se bude tématem smrti zabývat „lidsky“ a že o humorné situace vyplývající ze soužití dvou sourozenců nebude nouze.

Úsměv Dafné, Divadlo Rokoko, autor: Vittorio Franceschi, režie: Viktorie Čermáková, hrají: Petr Štěpánek, Jitka Smutná / Dana Syslová, Evellyn Pacoláková / Máša Málková

Premiéra: pátek 1. února

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Úsměv Dafné: Petr Štěpánek a Jitka Smutná se potkají na scéně Rokoka