Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Usagi Yojimbo 01: Ronin aneb Ušatý samuraj se představuje

Redakce

Redakce

15. 3. 2011

Miymoto Usagi je samuraj. Vzhledem k tomu, že se jeho příběhy odehrávají v Japonsku, to není nic zvláštního. Jenže on není jen samuraj, ale i králík. A to sakra dobrý králík samuraj. Nedělá mu problém přeseknout letící mouchu či zastavit rukou katanu. A kamarádí se s nosorožcem a lovcem odměn Genem. Ne, nejedná se o další dílo Walta Disneye, ale o výbornou adaptaci samurajských legend od Stana Sakaie.

Ilustrace na obálce komiksu, autor: Stan Sakai

Usagi vyrůstal v malé severní provincii a jeho otec byl starostou vesnice. Když byl větší, začal se učit životu samuraje a sloužil pod lordem Mifunem, jemuž severní provincie patřila. Jakožto osobní strážce svého lorda se Usagi zúčastnil bitvy u planiny Adachigahara. Kvůli zradě byla ovšem vojska lorda Mifuneho poražena. Jen málokomu se podařilo uniknout. Od té doby se Usagi protlouká světem jako ronin, samuraj bez pána, a nabízí své služby yojimba (osobního strážce), aby si vydělal na nocleh a obživu.

Komiks Ronin je první sbírkou Usagiho dobrodružství, u nás ale vychází až jako šestý v pořadí. Jako vždy se jedná o soubor příběhů. Spolu s Usagim zabrousíme do jeho minulosti, abychom se podívali na bitvu, kde se stal roninem. Budeme svědky jeho prvního setkání s lovcem odměn Genem a bitvy s nebezpečným slepým zločincem Zatem.

Celá série Usagi Yojimbo čítá dnes již 24 svazků a odbočku space-usagi. U nás zatím vyšlo pouze 13 dílů tohoto skvělého komiksu a to ještě na přeskáčku. Díky jejich úspěšnosti vydává nakladatelství Crew stále nové díly a navíc dotiskuje ty staré. Příběhy se v rámci série občas proplétají, ale ne natolik, abyste si jakýkoli díl neužili bez znalosti těch předchozích.

Někomu mohou připadat zápletky příliš jednoduché. Znalci série Usagi Yojimbo tento komiks ocení hlavně jako úvod do Usagiho minulosti, ale mezi ostatními díly nevyniká, spíše se jedná o slabší dílo. Stan Sakai hodně čerpá z japonské mytologie, takže souboj s nadpřirozenými stvořeními není ničím zvláštním. Kniha nabízí způsob, jak poznat nejen tradice a mytologii této země, ale i její jazyk. Některé výrazy jsou totiž japonsky, komiks ale obsahuje vždy český překlad. Na konci celé knihy se nachází také malý dodatek ke správné výslovnosti těchto slov.

FOTO: Usagi Yojimbo

Komiks je černobílý, ale to mu nijak neubírá na kvalitě. Kresba se povedla a občas až roztomilé obrázky zvířat často střídají drsné souboje, ve kterých není nouze o krev (i když černobílou). Za zmínku stojí i to, že zatímco má komiks většinu času jednodušší kresbu, při soubojích, nebo když je cílem autora vyjádřit nějakou silnou emoci, jsou postavy najednou vykresleny realističtěji.

Stan Sakai nešetří bojovými pokřiky ani dramatickými detaily, stejně tak čtenáři nepřijdou ani o chvíli napětí, když oba nepřátelé už udeřili, ale stále se čeká, kdo padne. Občas kresba ztrácí na kvalitě, kupříkladu profil Usagiho je kámen úrazu, neboť jeho kresba Stanovi Sakaiovi moc nejde a tak ušatec vypadá často příliš placatě a komicky.

Usagi Yojimbo 01: Ronin patří k nadprůměrným komiksům. Ale mezi ostatními díly série ničím zvláštním nevyniká. Sice je chronologicky první v pořadí, ale rozhodně není nejlepší volbou pro seznámení s Usagim. V takovém případě doporučuji sáhnout po některém ze Sakaiových pozdějších děl, kde svoji kresbu ještě více vypiloval a zlepšil zápletky.

Název originálu: Usagi Yojimbo 01: The Ronin
Český název:Usagi Yojimbo 01: Ronin
Scénář: Stan Sakai
Kresba:
Stan Sakai
Překlad: Ľudovít Plata
Obálka:Stan Sakai
Počet stran: 128
Vazba: paperback
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: CREW, Praha 2007
Doporučená cena: 179 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Usagi Yojimbo 01: Ronin aneb Ušatý samuraj se představuje