Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Uriah Heep v Praze oslaví čtyřicítku a představí nové album

Martin Palounek

Martin Palounek

21. 4. 2011

FOTO: Uriah HeepSkupina patřící mezi jedny z nejvýznamnějších zakladatelů tvrdého rocku, Uriah Heep, vystoupí v úterý 24. května v pražském KC Vltavská. Představí zde své poslední album Into The Wild a oslaví čtyřicáté výročí.

FOTO: Uriah Heep

Uriah Heep, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Základy skupiny Uriah Heep můžeme nalézt již v roce 1967, kdy kapela The Stalkers přibrala jako zpěváka Davida Garricka. Ten si vzápětí změnil jméno na David Byron a začal komponovat spolu s kytaristou Mickem Boxem. Mick je jediným dosud původním členem v sestavě. Kvůli vysokým ambicím pověsili covery hrající Stalkers na hřebík a vytvořili nový projekt Spice.

Zamluvili si studio, pořád pod stávajícím jménem, nicméně brzy ho změnili na Uriah Heep. Psal se rok 1969 a svět si připomínal sto let od smrti Charlese Dickense. Kapela toho využila a pojmenovala se podle postavy z jeho románu – David Copperfield. V této chvíli se k sestavě coby klávesák připojil někdejší kytarista skupiny Toe Fat, Ken Hensley. Průbojné varhany v kombinaci zkreslené kytary a dynamického zpěvu se záhy staly doménou této kapely.

Zlatá éra

První album, Very ‚eavy… Very ‚umble, kritika nijak pozitivně nepřijala, ovšem kapela stále hledala svůj směr a albem Demons And Wizards ho konečně našla. Hudba byla obohacena o středověké prvky, které vytvořily z Uriah Heep něco naprosto jedinečného a kapela prožívala zlatou éru.

Vstupenky zakoupíte za 590 korun online zde

Skupina ovšem začínala být značně nestabilní a album Wonderworld z roku 1974 bylo zklamáním pro fanoušky i členy kapely. Personální problémy zmítaly kapelou, neshody se stupňovaly. Baskytarista Gary Thain byl vyhozen především kvůli problémům s drogami, kterými se později předávkoval. Bylo potřeba znovu šlápnout do pedálů. Albem Return To The Fantasy se sice kapela vrátila zpět do starých kolejí, nicméně situace se zpěvákem Byronem byla natolik kritická, že byl v roce 1976 vyhozen.

Rozkol a vzkříšení

Uriah Heep se s novým zpěvákem vrátili od fantastických motivů zpět k přímočarému hard rocku, nicméně s novým vývojem nesouhlasil Ken Hensley a zanechal kapelu napospas Mickovi, který se ji dosud snažil všemi prostředky udržet. Nakonec se mu podařilo vytvořit sestavu, která vydržela od roku 1986 až do roku 2007. Během té doby vydali čtyři alba a aktivně koncertovali. V roce 2007 došlo k výměně bubeníka a tato sestava je aktuálně stabilní.

Do Čech přicházejí s novým albem Into The Wild. Koncert vypukne 24. května ve Velkém sále KC Vltavská ve 20 hodin. Můžeme očekávat nové songy, ale také starou klasiku z Demons And Wizards, ale nechme se překvapit, s čím na nás vyrukují.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uriah Heep v Praze oslaví čtyřicítku a představí nové album