Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Uppsala, ráj všech studentů a milovníků přírody

Uppsala je malé univerzitní městečko, které je, pokud cestujete vlakem, jen hodinu vzdálené od hlavního švédského města Stockholmu.V období prázdnin zejí ulice prázdnotou. Během školního roku však ožívá.

Foto: Monika Bukáčková, Topzine.cz

V Uppsale se nachází jedna z nejstarších severoevropských univerzit, na které studovalo mnoho významných osobností. Mezi nimi například světoznámý přírodovědec a lékař Carl von Linné. Můžete navštívit botanickou zahradu, založenou roku 1655, věnovanou právě Linnému a jeho výzkumu.

Za pozornost rozhodně stojí katedrála Domkyrkan vysoká přes 118 metrů. Jsou zde uloženy ostatky významných švédských osobností. Katedrála se nachází přímo naproti muzeu Gustavianum, kde musíte rozhodně navštívit anatomické divadlo. Anatomické divadlo, neboli pitevna, sloužila především pro výuku mladých mediků.

Jednou ze zajímavostí Uppsaly je otevírací doba tamnějšího obchodu. Jelikož se v jeho blízkosti nachází prodejna se stejným sortimentem, nabízí zákazníkům o jednu minutu delší provozní dobu. Tento obchod je místními studenty znám jako nejdéle otevřený obchod ve městě.

Foto: Monika Bukáčková, Topzine.cz

Při návštěvě místních kolejí si můžete udělat velmi dobrý obrázek o studentském životě. Studenti ze všech možných koutů světa přijíždějí do Uppsaly, aby mohli nastoupit na místní vyhlášenou univerzitu.

Chaos a přátelská atmosféra

Cestou ke kolejím míjíme stovky zaparkovaných jízdních kol nejrůznějších značek,tvarů a barev. Vstupujeme do příjemně zařízeného bytu, který budou následující rok obývat studenti místní školy. Hned na první pohled zde panuje chaos a příjemný ruch. Začíná nový školní rok a budoucí spolubydlící se navzájem seznamují. Studují rozdílné obory, mluví jiným jazykem a přesto si skvěle rozumí. V jednom bytě se sešli zástupci z Holandska, Hondurasu, Švédska a dalších, někdy až exotických zemí. Prvotní rozhovor probíhal ve velmi přátelském duchu. 

Přesně tak probíhala první návštěva kolejních ubytoven. Nutno podotknout, že byty jsou velmi pěkně a moderně zařízeny. V okolí kampusu, stejně jako v celém Švédsku, je nespočet parků a zahrad, které studenti využívají ke studiu a relaxaci.

Foto: Archiv Jany Homolové

Naprostá většina obyvatel Švédska, všech věkových kategorií, ovláda plynně angličtinu. Komunikace tudíž není nejmenší problém. Univerzita nabízí mnoho studijních oborů. Velké popularitě se těší fakulta přírodních věd. K její prestiži přispívá minulost spjatá s již zmiňovaným Linném.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/uppsala/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uppsala, ráj všech studentů a milovníků přírody