Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Upíři jsou doménou spíše ženskou, říká šéfka WampConu

Martin Peška

Martin Peška

4. 6. 2009

lescatVampCon je setkání příznivců upírů a vlkodlaků, které se již tradičně koná během čtyř dnů celkového programu Festivalu fantazie v Chotěboři. Mezi hlavní organizátory patří fanoušci říkající si Děti noci. Jejich představitelka Veronika Rychlá alias Magiere se pro Topzine.cz rozpovídala…


Od loňského ročníku se toho v upířím a vlkodlačím světě událo opravdu hodně. V kinech se objevil další film s název Underworld, Kulhánkova kniha Noční Klub byla přeložena do angličtiny,… Jak uplynulý rok hodnotí pořadatelka VampConu a šéfredaktorka stránek deti-noci.cz?

Pro fanoušky upírů a vlkodlaků to byl opravdu plodný rok a jeden měl jistě co dělat, aby si udržel přehled, zvláště pak redaktoři Dětí noci. (smích)

Co mě osobně těší především je množství českých překladů, namátkou třeba Říše strachu, další Anita Blake, poslední díl ságy Meyerové Rozbřesk, jedenáctý Nekroskop, hned dva díly série Vznešení mrtví a reedice klasického Draculy, Hadího zámku a Drákulova hosta od samotného Brama Stokera. Celkem jsem napočítala přes dvacet knih, jenž vyšly od minulého VampConu doteď, a které se buď úplně, nebo alespoň částečně, zabývají upíry a vlkodlaky.

Nemohu nevzpomenout ani na slibný rozjezd nové série o pražské upírce Tině Salo od Petry Neomillnerové a Pozdního hosta Jenny Nowak. Uvítala bych něco nového od Jiřího Kulhánka. Nedá se říct, že by mě jeho Stroncium zklamalo, četlo se výborně, jako ostatně všechno od Mistra, ale po přečtení jsem se zkrátka nemohla ubránit poznámce: „Ale vždyť tam vůbec nebyli upíři!“ (smích)

Z filmů jsem si vychutnala třetí díl Underworldu, sice už bez Kate Beckinsale v hlavní roli, ale zase se vrátil můj oblíbený a patřičně démonický Bill Nighy. Velkým letošním překvapením je švédský snímek Let the Right One In, který dokazuje, že nejen Amerika a Japonsko umí natočit pořádně mrazivý horor, navíc výhradně s dětskými hrdiny.

Dlouho očekávaným filmem byla Bathory a nejen mě jistě velmi zajímalo, jak se pověsti o Krvavé hraběnce Jakubisko ujme. Zdá se, že se publikum rozdělilo na dva tábory, jednomu se snímek líbil, druhému ne. Osobně jsem někde uprostřed, peněz za kino nelituji, ale DVD si nejspíš nekoupím.

O upírech a vlkodlacích vyšlo v poslední době na DVD okolo sedmnácti titulů, ale  – upřímně – jde o samá béčka a vyloženě doporučit mohu jen byť starší, ale skvěle atmosférické Společenství vlků. Naštěstí filmové vakuum alespoň trochu vyplňuje nový seriál True Blood, jehož předlohou se teď ujalo nakladatelství Baronet, takže se můžeme dočkat i knížek.

Podle toho množství novinek mohu hrdě prohlásit, že upíři a vlkodlaci jsou zkrátka v kurzu. (smích)

Na konci minulého roku se do českých kin dostal film Stmívání podle knižní předlohy spisovatelky Stephenie Meyerové. Dotkne se letošní VampCon i zpracování upírů a vlkodlaků podle americké autorky?

Sága Stmívání je kapitolou sama o sobě. Díky Stephenii Meyerové teď upíři procházejí doslova

boomem a mladé dívky teď místo o Leo DiCapriovi či jiných hercích sní o krásném bledém Edwardovi.

Takže je pochopitelné, že se VampCon bude tomuto novému fenoménu hodně věnovat a ve spojení s největším českým fanouškovským webem o Stmívání intoxicated.cz jsme o něm připravili program skoro na dva celé dny. Budeme promítat i film v kině.

Jaké filmy a dokumenty se budou promítat? Podle čeho se vybíralo/bude vybírat?

Kromě již zmiňovaného Stmívání budeme promítat v kině i třetí díl Underworldu, protože se jedná o žhavé novinky a věřím, že se prostor kina zaplní jako nic. Dále (už v menších prostorech) jsme se rozhodli pro Interview s upírem a Královnu prokletých, abychom vzdali holt upíří dámě Anne Riceové. A nezapomněli jsme ani na pilotní epizody True Blood, Moonlight, Blood Ties a Being Human, čímž si klademe za cíl přilákat nové diváky k těmto seriálům.

Jakými slovy je možné popsat tento con lidem, kteří třeba na Festivalu fantazie v životě nebyli?

Ty, kteří se nás možná trochu bojí, bych chtěla především upozornit, že nejsme žádným kultem uctívajícím upíry a vlkodlaky a někde v temném kruhu vzývajícím Satana, a kdo ví jaké potvory. Sem tam se na našem webu a fóru objeví podivná individua, kteří o sobě tvrdí, že se s upíry setkali, nebo přímo jsou upíry, ale takové uživatele nemilosrdně mažeme.

Ale my jsme normální fanoušci spadající do českého sci-fi/fantasy/horor fandomu, prostě jen rádi čteme a koukáme na filmy o upírech a vlkodlacích, nic víc. Navíc mnozí z nás mají i spoustu jiných „geek“ zájmů a vesměs nejsme ani gothici, jak by se snad dalo očekávat.

Já tedy rozhodně nejsem, jak se ostatně můžete přesvědčit na vlastní oči na VampConu, kde budu pobíhat v roztomilém kostýmu z anime Loveless, se kterým mám v plánu se přihlásit i do Cosplay soutěže. Jinak holduji také Star Wars a rovněž mám kostým rytíře Jedi.

Takže zažité stereotypy rozhodně stranou, černě oděných lidí bude jen pomálu a nikdo vás nekousne. Dokonce ani náš upíří maskot, který bude mít za úkol strašit lidi a vytvářet tak patřičně hororovou atmosféru. (smích)

Na VampConu převažovaly v publiku ženy. Nepolíčíte letos nějaké lákadlo i na mužské pohlaví? Například nějaké PC hry?

Letos budu mít o hrách pouze jednu přednášku, a to o nesmrtelném RPG Vampire: The Masquerade – Bloodlines. Minulý rok jsme hrám věnovali více času, ale přišlo dost málo lidí, takže jsme usoudili, že tento rok zkusíme zase něco jiného.

Opravdu se zdá, že upíři jsou doménou spíše ženskou. Už jen autorky vydávané u nás o tom svědčí: Petra Neomillnerová, Jenny Nowak, Daniela Mičanová, Stephenie Meyerová, Laurell K. Hamiltonová, Pat Elrodová, nově Charlaine Harrisová a Tanya Huffová. Čím to? (smích)

Co by si noví fanoušci neměli zapomenout vzít s sebou do Chotěboře?

Dobrou náladu, spoustu kamarádů a nějaký pěkný kostým, ať se je na co dívat. (smích)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Upíři jsou doménou spíše ženskou, říká šéfka WampConu