Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Upíří fenomén hýbe světem v seriálu Moonlight

Jan Neuman

Jan Neuman

15. 4. 2011

Někteří se chovají jako my, jiní jsou pěkní parchanti, pár věcí je však spojuje. Nadlidská síla, nesmrtelnost a krvavý jídelníček.

Hlavní hrdinové seriálu Moonlight, zdroj: distributor filmu

Seriálový projekt Moonlight se dá klasifikovat jako hororové krimi drama, ve kterém mají hlavní roli, v dnešní době tolik oblíbení, upíří spoluobčané. Tvůrci seriálu Ron Koslow a Trevor Munson využili všeobecné obliby krvesajů a postavili na nich příběh odehrávající se v L.A.. Oba tvůrci sice nemají s upíry přílišné zkušenosti, pravý opak však můžeme říci o producentech seriálu. Mezi jejich projekty patří Upíří deníkyThe Gates, na kterých se společně podíleli Gabrielle Stanton a David Barrett. Ale také takové pecky, jako Buffy přemožitelka upírů a možná ještě oblíbenější seriál Angel, na nichž pracoval David Greenwalt.

Protože se ale jedná o příběh s krimi podtextem, koneckonců hlavní postava je soukromé očko, byli vybráni producenti se zkušenostmi s touto tématikou. Za všechny připomeňme znovu Davida Barretta, který se tomuto řemeslu učil ve Veronice Marsové a NCIS: Los Angeles. A jako třešničku na dortu uveďme člověka, který se ve Smrtonosné zbrani potýkal s Matinem Rigsem a seržantem Murtem. Jde o Joela Silvera, který si mimo jiné tykal i s Neem v Matrixu.

Evoluci nezastavíš

Moonlight se v tomto ale liší. Upíři jsou zde jediné nadpřirozené bytosti a i tak na nich vlastně nic nadpřirozeného není. Jsou to bytosti z masa a krve, jako ostatní, od lidí se liší pouze v konzumaci krve, své dlouhověkosti, obrovské výdrži a nezranitelnosti. Původní upíří mytologii narušuje i to, že se mohou omezeně pohybovat v denním světle, delší pobyt na přímém slunci by je však zabil. Jako by se tedy nejednalo o hororové bytosti a bubáky, ale o jiný živočišný druh. Jedno mají však s pověstmi společné. Kůl do srdce je paralyzuje a oheň, nebo setnutí hlavy zabíjí.

Mick a Beth. Že jim to spolu pěkně ladí?, zdroj: youtube.com

Celý příběh, jak už bylo řečeno, probíhá v ulicích Los Angeles a detektivní kanceláři upíra Micka St. Johna (Alex O’Loughlin). Mick je zvláštní upír, ani po 55 letech si totiž ještě nezvykl na svůj osud a to mu při přeměně již 30 let bylo. A i přes nesporné výhody tohoto života, by chtěl být zase člověkem. Naštěstí u toho nedělá takové ciráty, jako jeho kolega Edward ze Stmívání, takže není nutný žádný útěk od obrazovek, nebo rychlá sebevražda jakýmkoli způsobem. Ale i tak je to místy trošku otravné. Jako soukromý vyšetřovatel představuje Mick sázku na jistotu. A to hlavně díky svým zvláštním schopnostem. I přesto, že je zdrženlivější a nechce lidem ubližovat, ale hlavně pomáhat, umí se také pořádně rozparádit. V takové chvíli si záporáci přejí být hodně daleko.

Kouzlo francouzských žen

Mickovou skoroparťačkou se hned od prvního dílu stává Beth Turnerová (Sophia Myles). Ta si mimo jiné zahrála Ericu v Underworldu, ale i Madame de Pompadour v jedné z nejlepších epizod Doctora Who, The Girl in the Fireplace. Beth pracuje jako novinářka, má tedy blízko ke každému Mickovu vyšetřování. Spolupráce jim jde velice dobře a po čase jejich vztah z dobrého přátelství přeroste v něco víc. Od toho okamžiku to mezi nimi téměř neustále jiskří, jen vždy chybí efektní závěr. Oba se totiž bojí, co by se mohlo všechno stát, přeci jen vztah člověk-upír není dvakrát bezpečný. A Beth ani netuší, že Mick ji zná déle, než by hádala.

Prudce zamyšlený Mick v honbě za případem, zdroj: youtube.com

Nejstarším a Mikovým nejbližším přítelem je 410 let starý upír Joseph Kostan (Jason Dohring), který se spolu s Davidem Berrettem zná s Veronicou Marsovou ze stejnojmenného seriálu.  S ní sdílel hereckou scénu i lože, samozřejmě pouze v rámci své role Logana Echollse. Jakožto Mickův nejlepší přítel a mentor mu často radí v osobních problémech a díky svým konexím Mickovi obvylke pomůže i s vyšetřováním. Navzájem si zastupují rodinu. Rodinou bychom mohli nazvat i Mickovu bývalou ženu a upírku Coraline (Shannyn Sossamon), nejvíce známou pro svou roli ve filmu 40 dní a 40 nocí. Původem je Coraline Francouzka  z dob Ludvíka XIV. Možná právě proto působí tak živě a sexy, jako žádná jiná žena v této show. Právě ona kdysi Micka přivedla mezi upíry a dala mu věčný život.

Kéž by bylo více temna

Hudba v Moonlight je pestrou směsicí nejrůznějších hudebních směrů a stylů od příjemného jazzu, přes rock, metal, až po melodie a skladby podbarvující právě probíhající děj. Co se týče speciálních efektů a způsobů natáčení, jsou zde vidět náznaky starých hororových filmů. Skvěle se v těchto záběrech vyjímají zrychlené pohyby a nečekané příchody upírů. Ve stejné souvislosti zaujme i práce maskérů, kterým se podařilo vytvořit velice zajímavý celkový vzhled upírů i jejich očí. Vše je tedy připraveno na odhalení pravé povahy upírů, aniž by se však kdokoli příliš bál. Což je poněkud škoda. Kdyby byly použity stejné postupy a vychytávky jako v Lovcích duchů, mohl být celkový vzhled o moc lepší.

Při dnešním množství upířích filmů i seriálů není občas lehké najít kvalitu. Seriálu Moonlight se však povedlo dostat mezi ty opravdu povedené. Vyvážená kombinace hororu, dramatu, romantiky a napětí spojená s moderním fenoménem upírů vytváří zajímavý koktejl různorodé zábavy. Na své si ale kromě upířích fanoušků mohou přijít i milovníci kriminalistiky a detektivních příběhů, kterých je seriál plný. Věčná škoda, že hlavní upíří hrdina znovu není zcela spokojen se svým osudem a radši by byl člověkem. Kdyby se navíc tvůrci odvážili předvést strašidelnější a temnější scény, pohladili by na duši i hororové fandy. Největším mínusem seriálu ale zůstává jeho předčasné ukončení. Přesto, že se jednalo o prodloužení nebo natočení filmu, práva nakonec nikdy nebyla prodána. Seriál byl natrvalo zrušen a slibně rozvinutý příběh zůstal nedokončen.

Název: Moonlight
Délka: 1 série (počet dílů 16 po 42 min)
Tvůrci: Trevor Munson, Ron Koslow
Kanál originálního vysílání: CBS
Kanál vysílání u nás: Nevysíláno
Hrají: Alex O’Loughlin, Sophia Myles, Jason Dohring, Shannyn Sossamon, Jacob Vargas, Brian J. White, Jordan Belfi, Tami Roman, Kevin Weisman, David Blue, Eric Winter.

Hodnocení: ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Upíří fenomén hýbe světem v seriálu Moonlight