Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Upíři existují! Nakladatelství Argo má důkaz

Redakce

Redakce

29. 1. 2011

upírBojíte se upírů? Měli byste. Ačkoli patří spíše do Transylvánie, nakladatelství Argo je objevilo i ve Švédsku. Aby Argo přesvědčilo i ostatní, uspořádalo v Praze 26. ledna večer s knihou švédského spisovatele Johna Ajvida Lindqista Ať vejde ten pravý. Ta je upírštiny plná!

Upír

Upír čeká jen na vaši krev! Zdroj: sxc.hu

Café Nordica, které večer hostilo, je schované nedaleko Náměstí Míru v suterénu Skandinávského domu. Začátek uvedla Marcela Turečková z oddělení propagace nakladatelství Argo slovy: „Tento večírek bude věnován tajemství, krvi a upírům. A kdo vydrží až do konce, bude si s námi moci přiťuknout sklenkou opravdového krvesaje.“

Ať vejde ten pravý, Zdroj: sxc.hu

Poté zazněla píseň Let the right one slip in od amerického zpěváka Stevena Patricka Morrisseye. Švédský autor knihy Lindqist je zpěvákův velký obdivovatel. Nechal se tedy inspirovat názvem této písně a podobně pojmenoval i svůj upíří debut. Jeho přáním bylo, aby si román přečetl i Morrissey. „Nevíme, jestli to udělal, ale zjistili jsme, že zpěvák je zapřísáhlým vegetariánem,“ dodala s potutelným úsměvem překladatelka románu Jana Holá. Svižná rocková skladba příjemně zněla prostorem kavárny a navodila v obecenstvu pocit netrpělivého očekávání.

Holá poté pokračovala předčítáním komentáře, který ke knize napsal sám autor: „Všechno, o čem v knize píšu, je v podstatě pravda. Jenom se to stalo trochu jinak. Upíry si k sobě prostě musíte umět pustit.“

Literatura, poezie, zvuk violoncella a lekce švédštiny zároveň

Na otázku, jestli vydání knihy nějak ovlivnil momentální upíří trend v literatuře, odpovídá Marcela Turečková: „Není to tak, že bychom sháněli knihu přímo s upírskou tematikou. Byl nám prostě doporučen tento autor a my jsme se ho rozhodli vydat. Ta kniha sama totiž rozhodně není mainstreamová.“

Program večera byl postaven na střídání čtených ukázek z knihy s poeticko-hudebními vstupy uměleckého dua, které tvořily hudebnice Petra Oplištilová a básnířka Naďa Bilincová. Bilincová chvílemi recitovala a chvílemi zpívala do nádherných tónů violoncella, na které ji doprovázela její kolegyně.

Eli

Taková by mohly být Eli... Zdroj: sxc.hu

Zpestřením večera byla druhá ukázka z knihy čtená v originále. „A pokud tedy někdo nerozuměl švédsky, přečtu vám ukázku v češtině,“ navázala s vědoucím úsměvem Holá. Poté si slovo vzala Turečková, oficiálně ukončila program večera a následoval přípitek na knihu slíbeným krvesajem.

První láska tak trochu jinak

Co se obsahu týče, román vypráví příběh netradiční první lásky. Dvanáctiletý Oskar to v životě nemá lehké, chybí mu kamarádi a spolužáci ve škole ho šikanují. V jeho okolí navíc začne docházet k podivným vraždám. Tou dobou potkává nejen svoji první kamarádku, ale i dětskou lásku, dvanáctiletou křehkou černovlásku Eli. Co na tom, že je trochu zvláštní.

Recenzi na knihu Ať vejde ten pravý čtěte zde

Kniha byla přeložena do jedenácti jazyků a dvakrát zfilmována. První film dokonce autor posvětil tím, že k němu napsal scénář. Do té doby, než se Lindqist stal profesionálním spisovatelem, se živil různě. Třeba jako kouzelník a nebo sólový komik. V literatuře se mu ale daří, momentálně má na svém kontě minimálně čtyři romány a jednu knihu hororových povídek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Upíři existují! Nakladatelství Argo má důkaz