Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Univerzita Karlova je šestá nejlepší ve východní Evropě

Zuzana Černá

Zuzana Černá

22. 10. 2010

Nejstarší česká vysoká škola Univerzita Karlova uspěla v celosvětovém hodnocení Scimago Institutions Ranking (SIR). Jako jediná figuruje ve třetí stovce žebříčku. V rámci regionu východní Evropy je dokonce šestou nejlepší univerzitou. Průzkum každoročně hodnotí univerzity i ostatní vědecké organizace z celého světa.

Budova rektorátu Univerzity Karlovy, Zdroj: cuni.cz

„Hodnocení Scimago Institutions Ranking je výjimečné v tom, ze se nesoustředí jen na organizace univerzitního typu, ale zahrnuje také další relevantní vědecké a výzkumné ústavy,“ říká Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy, a dodává: „O to více mě těší, že i v takové konkurenci má Univerzita Karlova velmi solidní postavení, a to i přesto, že její finanční zázemí a podmínky se od podmínek a financování čistě výzkumných institucí výrazně liší.“

Letos žebříček seřadil celkem 2 833 univerzit a vědeckých pracovišť z 87 zemí světa. Rozhodujícím faktorem byl objem vědecké publikační činnosti, který Univerzitě Karlově zajistil 231. příčku. V kontextu regionu východní Evropy je na šestém místě, za ní zůstává ještě více než 170 institucí z regionu. Lepší je už jen akademie věd v Rusku, Polsku, na Ukrajině, Lomonosovova univerzita v Moskvě a Akademie věd ČR. Ta je zároveň 97. na světě.

Oproti loňsku si Akademie věd polepšila o dvě pozice, UK naopak loni vyšplhala o tři desítky příček výš.

Karlovu univerzitu ocenil i audit pro ministerstvo

Hodnocení Scimago Institutions Ranking zahrnuje vědecké výstupy, mezinárodní vědeckou spolupráci, výstupy v odborných periodicích a publikační aktivitu univerzit a vědeckých institucí.

Rating SIR využívá databázi vědeckých výstupů SCOPUS a díky tomu zohledňuje humanitní vědy lépe než například známý Šanghajský žebříček univerzit. Rating SIR tak podpořil zjištění nedávno zveřejněné První průběžné zprávy z projektu „Mezinárodní audit výzkumu, vývoje a inovací v České republice a implementace jeho výsledků do strategických dokumentů“, kterou si nechalo zpracovat Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. I podle té dominuje vědeckému výzkumu u nás Univerzita Karlova a jednotlivé ústavy AV ČR.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Univerzita Karlova je šestá nejlepší ve východní Evropě