Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Unikátní putovní výstava děl Alfonse Muchy Apoteóza lásky začíná v Obecním domě

Redakce

Redakce

20. 7. 2010

Od 2. července je v pražském Obecním domě ke zhlédnutí unikátní putovní výstava děl Alfonse Muchy s názvem Apoteóza lásky. Známá i méně známá díla tohoto věhlasného secesního umělce jsou vystavována u příležitosti 150. výročí jeho narození.

Alfons Mucha - Snění (1897) Zdroj: Apoteóza lásky

Láska v různých podobách jako věčné Muchovo téma se stala ústřední linií konceptu celé výstavy. Pojetí lásky v tomto případě začíná u rodiny a vlasti, kmenových hodnot Muchova pojetí lidské existence, a volně se přesouvá k lásce k životu, ke kráse a končí apoteózou, čili oslavou tohoto citu.

K vidění jsou divadelní plakáty i fotografie

Na výstavě jsou k vidění Muchova více či méně známá díla, od slavných divadelních plakátů pro francouzskou herečku Sarah Bernhardtovou po studie pro Slovanskou epopej a přebaly knih. Důležitou součást tvoří také fotografie, které nebyly doposud v České republice vystaveny. Tyto snímky zachycují Muchovu rodinu či mistra samotného, nechybí zde však ani fotografie dokumentárního rázu, což je poloha, ve které není Mucha až tak znám.

Alfons Mucha - Gismonda (1894) Zdroj: Apoteóza lásky

Dále jsou k vidění i užitné předměty, které dokládají Muchovo pojetí umění jako dostupného pro všechny lidi, jeho filozofii nedělat umění pro umění samo – l’art pour l’art – ale jeho prostřednictvím s lidmi aktivně komunikovat a v těžkých dobách je spojovat.

Obecní dům jako návrat na místo činu

„Naším cílem je představit Muchu jako brilantního kreslíře, nápaditého kreativce a vynikajícího fotografa, zkrátka tak, jak není veřejnosti tolik znám,“ uvedl John Mucha, vnuk Alfonse Muchy a předseda správní rady Muchovy nadace a dodal: „Je nám velkou ctí, že sérii výstav můžeme zahájit právě v prostorách Obecního domu, na jehož dekoraci dědeček pracoval.“

Alfons Mucha Zdroj: Apoteóza lásky

Výstava v Obecním domě potrvá do 30. září tohoto roku a poté se přesune do galerie GASK v Kutné hoře. Dále se do roku 2012 představí ještě v Ostravě, Liberci a Plzni. Na všech těchto místech bude však mít trochu pozměněnou podobu podle vize jednotlivých kurátorů, kteří ve zpracovávání konceptu výstavy dostali volnou ruku. Návštěvníci tak budou pokaždé konfrontováni s unikátním výběrem prací Alfonse Muchy a novou interpretací jeho tvorby. V té po Praze následující, kutnohorské, bude ústředním tématem ženská krása.

Alfons Mucha – Apoteóza lásky

Obecní dům, Praha

2. července 2010 – 30. září 2010

GASK, Kutná Hora

15. října 2010 – 28. února 2011

Galerie výtvarného umění, Ostrava

15. března 2011 – 15. června 2011

Oblastní galerie v Liberci

20. listopadu 2011 – 31. ledna 2012

Západočeská galerie v Plzni

15. března 2012 – 31. května 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Unikátní putovní výstava děl Alfonse Muchy Apoteóza lásky začíná v Obecním domě