Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Unikátní posezení: Záchodová mísa Johna Lennona byla vydražena za 285 tisíc korun

Sběratelé kuriozit v sobotu přišli o možnost zařadit do svých kolekcí jedinečný exponát. Neznámý šťastlivec vydražil na aukci v Londýně záchodovou mísu zdobenou modrým květinovým dekorem. Možná se jedná o úchylného fetišistu, ještě spíše však o nadšeného hudebního fanouška. Zmíněný záchod totiž patřil samotnému Johnu Lennonovi.

Zdobná klozetová mísa měla tu čest sloužit věhlasnému členu Beatles na přelomu šedesátých a sedmdesátých let. Lennon tou dobou přebýval v hrabství Berkshire západně od Londýna. Když mísu nechal vyměnit za novou, navrhl dělníkovi, který ji odklízel, aby ji použil třeba jako květináč. Ten ji však umístil mezi jiné haraburdí, a tak si mísa počkala celých čtyřicet let, než přišla její velká chvíle.

V Liverpoolu probíhá už tradičně festival Beatle Week na počest zdejších slavných rodáků. Na programu je i aukce různých předmětů souvisejících s kapelou. A mezi tyto rekvizity se právě letos dostal Lennonův záchod. Předpokládaná cena se pohybovala v rozmezí 750 až 1000 liber. Odhad se však ukázal být skromným. Kupující nelitoval za podivuhodný autentický suvenýr zaplatit 9500 liber – v přepočtu asi 285 000 korun.

Pořadatel aukce Stephen Bailey prohlásil, že ať už toaleta má či nemá hodnotu, každopádně je to jeden z nejneobvyklejších předmětů, které kdy u nich byly vydraženy. Aby také ne, handlovat s použitými záchodovými mísami zatím není v našich končinách zvykem. Přiklonila bych se k názoru, že u toho – i přes výše popsanou výjimku – zůstane i nadále.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Unikátní posezení: Záchodová mísa Johna Lennona byla vydražena za 285 tisíc korun