Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Undergroundové hvězdy The Ritchie Success

The Ritchie Success jsou velmi zajímavým úkazem na naší alternativní scéně. Jsou považováni za zástupce electro rocku, ale tento směr berte pouze orientačně, protože jejich hudební záběr je mnohem širší. A ačkoliv se jedná o pražské uskupení, zpívá se v jejich hudbě německy.

Pražská hudební skupina The Ritchie Success, Zdroj: myspace.com

Největší hudební trumf avantgardní formace The Ritchie Success (dále RS) tkví v míchání žánrů, jež jsou na první pohled neslučitelné. V tomto případě se jedná především o industrial, rock, punk a trip hop. Hudbě RS vévodí industriální samply (ty si kapela sama vytváří), rocková kytara a chytlavé, punkové refrény. Ve své divoké podobě zní RS velmi živě a agresivně, v klidnějších pasážích (kde přichází na řadu prvky zmiňovaného trip hopu) působí kapela zasněně a psychedelicky. Německý zpěv a recitace dává hudbě RS zajímavý, nevšední náboj, který se však nemusí zamlouvat úplně každému. Samotní členové uvádí jako své muzikantské vzory například Led Zeppelin, Kraftwerk, Einstürzende Neubauten, Sonic Youth či The Stooges. Tedy vskutku široká škála vlivů, jež vám napoví, co můžete od hudby RS očekávat.

The Ritchie Success na koncertě, Foto: Kryštof Havlice

Za Ritchie Success se skrývají známá jména

Historie RC sahá do roku 2004, kdy kapelu založili kytarista Martin Kontem a baskytarista Martin Růžička. Kontem před RS hrál v kapelách Spanish Fly´s či Prohrála v kartách, Růžička zase například v Echt! a v současnosti ještě působí ve skupině Kill The Dandies. Oba zakladatelé tedy mají bohaté zkušenosti s hraním mnoha žánrů, což úspěšně přenesli do hudby RS. Později do kapely přišel bubeník (a oceňovaný výtvarník) Jan Jakub Kotík, klávesista a zároveň režisér Benjamin Tuček (mohli jste vidět jeho film Děvčátko)  a nakonec zpěvák (a herec) švýcarského původu Phillip Schenker.

Později vzniká první čtyřpísňové demo a pak i debutové album. Při jeho přípravě tragicky skonal bubeník Jan Jakub Kotík, jehož památce je první deska věnována. Vyšla v únoru 2009 a jmenuje se Chloroform. Uvolněnou bubenickou stoličku obsazuje Šimon Rozbořil.

Hudba je jen jednou z mnoha aktivit

RS koncertují poměrně zřídka, což je dáno skutečností, že pro většinu členů je hudba jen dílčím tvůrčím vyjádřením (viz další činnosti jednotlivých umělců výše), přesto však RS odehráli již několik úspěšných koncertů a také předskakovali světově známým kapelám a interpretům, jako jsou Savage Republic, Gallon Drunk či Mick Harvey.

The Ritchie Success, Zdroj: myspace.com

Zpátky do undergroundu

RS mají veliký potenciál a kdyby chtěli, určitě by se v blízké době dostali do většího povědomí rockových posluchačů. To se však kapele evidentně nechce, takže pravděpodobně bude i nadále součástí undergroundové scény, kde bude mít počtem omezený, ale zato oddanější tábor nadšených fanoušků. Pokud však budete mít možnost vidět RS na vlastní oči (a uši), tak věřte, že vás nečeká žádná tuctová kapela.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Undergroundové hvězdy The Ritchie Success