Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Únava z letních veder? Dejte jí, co proto

Letošní tropické teploty k velkým výkonům zrovna nepřispívají. Objevte 7 dobrých tipů, jak se vyhnout únavě a užít si slunné letní dny co nejlépe.

1.  Pijte dost a nejlépe vodu

Zapomeňte na kávu, alkohol, černý čaj a energetické drinky. Přednost dejte čisté vodě, která nejlépe hydratuje. Doporučený příjem závisí na vaší váze i fyzické aktivitě. Během léta byste měli denně vypít alespoň 2,5 l každý den. Pozor hlavně na prostory, kde je puštěná mobilní nebo nástěnná klimatizace. V klimatizovaném prostoru totiž skoro nepociťujeme žízeň.

Pokud vám samotná voda nechutná, přidejte si do ní:

  • Plátky citronu, pomeranče nebo grepu
  • Kousky melouna
  • Mátu, meduňku nebo levanduli

Pitný režim zpestří i 100% ovocné a zeleninové šťávy, případně bylinkové či ovocné čaje.

2.  Vyhněte se těžkým jídlům a sladkostem

Letním vedrům přizpůsobte i jídelníček. Mezi nejvhodnější jídla patří čerstvé ovoce, zelenina, libové maso, celozrnné obiloviny, luštěniny a mléčné výrobky. Snažte se vyhnout těžkým a mastným jídlům, fast foodu a sladkostem. Rychlé cukry sice krátkodobě nabudí, ale jakmile hladina poklesne, budete ještě unavenější než před sladkou svačinkou.

3.  Dejte si studenou ranní sprchu

Sprchováním vlažnou vodou nabudíte smysly a připravíte se na celý den. Na horkou vodu zapomeňte, ta by vás ještě víc uspala. Pokud vás únava přepadne během dne, opláchněte si obličej studenou vodou, nebo si pořiďte termální vodu ve spreji. Má podobný účinek.

4.  Větrejte správně

Pobyt ve vydýchaném vzduchu pocit únavy ještě mnohonásobně zvýší. Proto pravidelně větrejte, aby se do místnosti dostal čerstvý vzduch. Ne však po celý den. Zbytečně byste dovnitř pouštěli nepříjemné dusno. Větrejte brzy ráno, pozdě večer a také po dešti, kdy je vzduch nejčistší. Kolem poledne naopak zatáhněte rolety a okna nechte zavřená.

5.  V nouzi zkuste větrák

Pouhé větrání nestačí? Pak vyzkoušejte starý dobrý větrák. Teplotu sice snížit nedokáže, ale alespoň ji pocitově ochladí. Pro osvěžení dejte před větrák misku s vodou.

6.  Přizvěte na pomoc klimatizaci

Moderní klimatizace – na rozdíl od větráku – teplotu reálně snižuje. Díky chytrým filtrům navíc čistí vzduch od alergenů a ochrání vás od dýchacích potíží, alergických reakcí a bolestí hlavy. S nižší teplotou navíc odejde i únava z vedra, a vy se tak budete moci plně soustředit na práci a další aktivity.

7.  Poslouchejte hudbu

Poslech hudby, rozhlasových pořadů nebo různých debat vás rychle probere. Styl si vyberte podle svého vkusu a momentální nálady. Nejlépe však funguje jazz, taneční hudba, hip hop, rock nebo přenosy z poslanecké sněmovny.

Přejeme krásné, odpočinkové léto bez únavy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Únava z letních veder? Dejte jí, co proto