Menu
TOPZINE.cz
Sport

Jaroslav Holík: Umlčený hokejový kritik

Redakce

Redakce

19. 3. 2011

Jaroslav Holík byl největším kritikem českého hokeje posledních let. Ve svých komentářích pálil ostrými do všeho, co se mu nelíbilo. Část lidí ho milovala, část nenáviděla.  Na poli sportovní kritiky po něm zůstalo prázdné místo.

Foto: Jaroslav Holík a jeho komentáře

Komentáře s názvem Bodyčeky Jaroslava Holíka jsou bohužel minulostí Zdroj: Topzine.cz, Foto: Michal Kozák

Holík byl geniální hokejista, ale i celoživotní rebel. Díky svým prostořekým a trefným názorům, které se nebál dávat najevo už za minulého režimu, byl oblíbený mezi širokou veřejností.  Památná je jeho účast na prvním mistrovství světa po invazi sovětských vojsk v roce 1969, kdy se nebál přelepit si se svými spoluhráči rudou hvězdu na reprezentačním dresu. Se stejnou vervou vyjadřoval své názory vždy a všude. V posledních čtyřech letech také v rubrice Bodyčeky Jaroslava Holíka v deníku Sport. Poukazoval na nekalosti v českém hokeji a nahlas vše kritizoval.

Holík šel do všech a začal být na obtíž

Jaroslav Holík se ve své rubrice vyjadřoval přímočaře. Žádné zbytečné přikrášlování skutečnosti, aby se nikoho nedotkl. Právě naopak. Holík se jmenovitě trefoval do všeho a do všech. Nebral si servítky a dokázal zkritizovat i výroky hvězdného Jágra. Na mušce měl často poměry v českém hokeji, Lenerovo desatero i mládežnický hokej.

Holík byl kritikem, který má dobře zmapované hokejové prostředí v Čechách. Bývalý vynikající hokejista a úspěšný trenér, který na přelomu tisíciletí jako jediný Čech dovezl dvě juniorská zlata z mistrovství světa.  Pro spoustu hokejových papalášů byl a je Jaroslav Holík nestravitelným soustem.

V září roku 2010 už byla Holíkova kritika pro někoho neúnosná a na povrch vyplula nahrávka stará osm let, ve které tehdejší trenér reprezentační dvacítky Jaroslav Holík žádá po hráčském agentovi Jaroslavu Jiříkovi úplatek 50 000 korun. Za tuto částku měl vzít hokejistu Jana Platila na MS. Případ řešila policie a Holík byl shledán nevinným.

Deník Sport jako by ho neznal

V deníku Sport ihned po zveřejnění nahrávky začaly plnit titulní strany Holíkovy fotky a nadpisy týkající se korupce. Korupční aféra se částečně podepsala i na zhoršení jeho zdravotního stavu. Krátce poté se rozhodl s komentáři skončit. Téměř nikdo se Holíka nezastal. Vyšlo pár názorů redaktorů Sportu, ale rezolutní titulní strany s nápisem: „Holík je nevinný“ jsme se nedočkali. Deník Sport nepřinesl ani další kauzy o korupci. Byl snad Holík jediným trenérem, který kdy žádal úplatek? Redaktoři se zřejmě po pravdě nepídili nebo se pídit neměli.

Kdo odhalí korupci?

Kdo odhalí korupci?

Kdo odhalí korupci? Foto: Jiří Krejčík, Topzine.cz

Když případ vyplul na povrch, měli všichni lidé od hokeje možnost odemknout třinácté komnaty a s korupcí zatočit. Všichni byli znechucení a divili se, že takové praktiky existují. Pokud Holík bral úplatky, určitě by se našlo několik rodičů a agentů, od kterých úplatek převzal.

Byl snad Jiřík jediným agentem, po kterém Holík žádal úplatek? Je to snad jediná nahrávka archivovaná za účelem až se bude hodit v této republice? Kde jsou všichni ti svědci, díky nimž mohl být nejen Holík jednohlasně odsouzen? Kdyby to lidi od hokeje zajímalo, jistě by důkazů našli mraky. Zatím to vypadá, že by se mohli odkopat všichni a spustila by se řetězová reakce obviňování a nedej Bože i rozsudků.

Hledá se Holík č. 2

Nyní je hokejovým kritikem deníku Sport David Pospíšil a jeho komentáře jsou jen slabým odvarem Holíka. Pospíšil neurazí, spíše informuje, ale nenadchne. Má snad strach se do někoho opřít? Doufejme, že dalšího prostořekého hrdinu najdeme co nejdříve. Jinak budeme ještě nějaký čas odsouzeni číst nudné komentáře o ničem, bez nadhledu a bez razance.

Bohužel se povedlo z hokejové arény vyhnat pravdomluvného kritika. Našemu hokeji a sportu už teď chybí jeho výrazná osobnost. Do seznamu ostudně nevyužitých hokejových odborníků, kritiků, rádců a koučů píšu velkými písmeny jméno Jaroslav Holík.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jaroslav Holík: Umlčený hokejový kritik