Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Umělec překresluje realitu. Podívejte se na novodobý surrealismus

Kamila Nováková

Kamila Nováková

11. 5. 2012

FOTO: Ben Heine - Picture Vs. CameraKolikrát se vám stalo, že se vám skutečný svět nelíbil? A kolikrát jste vzali tužku, kousek papíru a dokreslili vlastní vysněnou realitu? Ne tolikrát jako umělec samouk Ben Heine.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/ben-heine/]

Belgický umělec Ben Heine přišel na nevšední způsob propojení skutečnosti a snu. Zatímco surrealisté jako Dalí či Magritte ztvárňovali své představy pomocí realisticky působících olejomaleb, Heine svou ideu přenesl do reálného světa pomocí kousku papíru a fotoaparátu.

Ben Heine se narodil 12.6. 1983 v městě Abidjan, Pobřeží Slonoviny. Po 7 letech se s rodinou přestěhoval do Belgie. Vystudoval žurnalistiku a dnes je známý jako novinář, fotograf či kreslíř. Má za sebou mnoho výstav napříč třemi kontinenty a jeho díla se nalézají v řadě galerií.

Fotografie ze série Pencil Vs. Camera by vypadaly vcelku běžně, nebýt ruky držící papírek s černobílou kresbou, která kontrastuje s povětšinou barevným okolním prostředím. Záběr tak zachycuje nejen skutečný svět, ale i svět autorových iluzí.

FOTO: Ben Heine - Picture Vs. Camera

Pomíjivost nebo rentgen? zdroj: benheine.com

Sám umělec říká, že technik pro vznik takového snímku je mnoho. On však nejčastěji jako první vytvoří obrázek, což zabere hodiny i dny v závislosti na složitosti námětu. Pak vezme papírek na předem vybrané místo, vhodně naaranžuje, případně upraví nepřesnosti v kresbě, zaměří a zmáčkne spoušť. Následovat mohou ještě úpravy v počítači.

Syntéza pop artu a pointilismu

Ben Heine se proslavil především díky svým originálním cyklům fotografií, kromě Pencils Vs. Camera z roku 2010 například sérií Digital circilism, spojující pop art a pointilismus. Portréty slavných osob jsou poskládány z různě velkých kruhů.

Fotografie z cyklu Pencil Vs. Camera přináší příběh, emoce i pobavení. Faktem, že umělec je samouk, by se dalo vysvětlit, proč se díla občas ocitají na hranici kýče. Nicméně přesto některé z nich dovedou člověka k zamýšlení a třeba vykouzlí i úsměv na rtech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Umělec překresluje realitu. Podívejte se na novodobý surrealismus