Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Umělec dostal mraky do výstavních síní. Najdete je v San Francisku

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

8. 7. 2013

Skupinka diváků vzrušením ani nedýchá, když Berndnaut Smilde mačká tlačítko na dálkovém ovladači. Speciální zařízení se aktivuje a vypustí nadýchaný bílý obláček, připomínající cukrovou vatu.

Mrak k nerozeznání od těch, které běžně vídáme plout po obloze, se vzápětí rozplyne a zahalí místnost do světlého mlžného oparu. Přesně takové představení lze aktuálně spatřit ve výstavní síni Green Room ve Veterans Building v centru San Franciska.

Práce holandského umělce je charakteristická svou prchavostí: existuje jen na moment, a přesto fascinuje zástupy návštěvníků. Trvanlivost získává jen na fotografiích; a to je přesně to, co Berndnaut Smilde považuje za tolik fascinující. Koncept konfliktu mezi pomíjivostí a trváním je hlavní myšlenkou jeho projektu.

„Vytvořit mrak není zas takový zázrak. Zásadní je ale vytržení z jeho přírodního kontextu,“ prohlašuje umělec. „V lidech to vyvolává mnohé otázky, nevědí, jak to popsat nebo interpretovat.“ Návštěvníky Smildeových dřívějších exhibic jeho počin rozhodně uchvacuje; magazín Time dokonce interiérové mraky označil za jeden z nejlepších nápadů roku 2012.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Umělec dostal mraky do výstavních síní. Najdete je v San Francisku