×
TOPZINE.cz

Umělé oplodnění: Naděje pro budoucí časy?

V poslední době se často hovoří o neplodnosti a to jak mužů tak žen, už v relativně brzkém věku. Obecně se tento problém týká zhruba 20% párů v Evropě. Z jaké příčiny právě plození dětí začíná být problémem pro každý pátý pár toužící po rodině a je možné přirozený proces oplození jednoduše nahradit in vitro?

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

První jasnou příčinou neschopnosti zplodit potomka je jistě věk, ve kterém se manželé (či partneři) rozhodnou mít první dítě. Dříve se tak stávalo, často i nečekaně, kolem dvacátého až pětadvacátého roku věku. Tento biologický věk je ideálním věkem pro mateřství ženy. Ovšem která žena si nyní může dovolit po střední škole zakládat rodinu?

Většina dívek odchází studovat vysokou školu a po promoci mají jiné představy o své blízké budoucnosti než vozit kočárek po parku a naprosto si tak znemožnit navázat na studium praxí a věnovat se tomu, co je zajímá. Tak dochází k odkladu mateřství na dobu pozdější, kdy se očekává, že budou  s partnerem dostatečně finančně zajištěni a mohou dítěti nabídnout svůj volný čas a prostředky.

U mužů není odklad zplození potomka do vyššího věku tak zásadní. Mužské pohlavní buňky spermie se obnovují po celý jejich život a narozdíl od ženských vajíček tedy nejsou i v pozdějším věku staré ani poškozené. Bohužel se ale stává, že spermie nynějších generací mužů nejsou zdaleka tak pohyblivé jako dřív. Mohl by to vysvětlovat životní styl mladých mužů, ale vědci nad touto otázkou stále nemají zcela jasno.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

IVF

Umělé oplodnění je jakousi alternativou pro neplodný pár. Lékaři doporučují zajímat se o IVF (in vitro fertilisation = oplodnění ve zkumavce, mimotělní oplodnění)  zhruba rok poté, co se partneři pokouší o miminko a nedaří se jim to. V České republice existuje několik desítek center, zaměřujících se přímo na léčbu neplodnosti. Po základních vyšetřeních se hledá vhodný dárce spermií, v případě neplodnosti ženy, pak vhodná dárkyně vajíček, což je případ častější a také náročnější.

Dárci a dárkyně jsou podle legislativy vždy anonymní, po důkladném vyšetření a splnění všech podmínek, darují své pohlavní buňky za finanční odměnu. Finanční stránku zajišťuje samozřejmě neplodný pár – v případě odběru vajíček, in vitro oplodnění a následného vložení vajíček do dělohy ženy se jedná o desítky tisíc korun. Také je nutné počítat s možností, že se ani jedno vajíčko neuchytí a celý postup je třeba opakovat. Na druhé straně není nutné se obávat o kvalitu darovaných vajíček. Dárci prochází velmi striktním a náročným koloběhem gynekologických prohlídek, hormonálními a genetickými testy a vybírají se dokonce podle vzhledu a úrovně inteligence.

Umělé oplodnění bude zřejmě zažívat čím dál lepší časy. Bohužel my už asi budeme mít problém jednoduše a přirozeně přivést na svět své potomky. IVF zatím může být alternativou a nadějí…

Foto: Petra Prokopová, Topzine.czDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..